fbpx
Tags Reagimi

Tag: reagimi

Orari i ri i gjykatësve nuk është pastrim për shkak të PSP-së, demanton Gjykata

Gjykata Themelore Shkupi 1 gjegjësisht u.d kryetarja Tatjana Mihajlova, ka miratuar orar të ri vjetor të gjykatësve, sipas të cilit, një numër i gjykatësve, që deri më tani kanë punuar në lëndë penale janë sistemuar në sektorin për kundërvajtje. Ndryshe, Gjykata e Shkupit është kompetente për procedimin e raste të Speciales. Mes të sistemuarve është edhe gjykatësja Vesna Dimishkova, e cila...

LSDM: Krerët e “Telma” të rishqyrtojnë vendimin e tyre

LSDM me shqetësim të madh pranoi lajmin se 12 të punësuar në televizionin “Telma” janë shpallur si tepricë teknologjike, me vendim të menaxhmentit të këtij mediumi” thuhet në njoftimin e LSDM-së. Më tej thuhet se “menaxhmenti i televizionit, si udhëheqësi e një media prestigjioze, relevante dhe respektuese, duhet të prononcohet në detaje dhe të shpjegoj arsyen e këtij vendimi”. Ndërkaq, bëhet...

Gruevski të huajve u postoi fjalim të vjetër në Twitter si përgjigje

VMRO DPMNE, Qeveria, kryeministri dhe lideri i partisë Nikolla Gruevski nuk dolën me reagim zyrtar ndaj deklaratës së ambasadorëve, por qëndrimin e tyre e shprehën në profilin e tij në Twitter të Gruevskit. Disa orë pas deklaratës së ambasadorëve ku ata ju bëjnë thirrje partive politike që t’u përmbahen pikave të Marrëveshjes së Përzhinos, duke i dhënë theks pjesës që...

Ambasada britanike: Për bisedat e përgjuara nevojitet hetim i plotë

Pohimet që dëgjohen në bisedat e përgjuara janë shumë serioze dhe për to duhet të ketë hetim të plotë dhe transparent. Ky është qëndrimi i ambasadës së Mbretërisë së Bashkuar për vendimin e Gjykatës themelore 1 për t’i ndarë bisedat e përgjuara si dëshmi. Ambasadori nuk do t’i komentoj detajet nga vendimi gjyqësorë, por thotë se hetim patjetër duhet të...

LSDM: Gruevski pranoi se ka frikë nga prokurori special publik

LSDM-ja opozitare reagoi ndaj deklaratave të sotme të përfaqësuesve të VMRO-DPMNE-së në lidhje me ngjarjet e fundit politike. Sipas LSDM-së, Gruevski e ka tashmë të qartë se Zvrlevski tërë jetën nuk mund t`ia fsheh krimet. “Nikolla Gruevski sot publikisht e pranoi se rasti Puc është politikisht i montuar dhe e pranoi frikën nga prokurori i ri special. Kjo d.m.th se Gruevski...

VMRO DPMNE: Zaev e din se në zgjedhjet e ardhshme do të pësoj humbje dhe për këtë ik nga kjo

Me konferencën e sotme për shtyp u dëshmuan dyshimet tona se Zoran Zaev dhe LSDM nuk duan zgjedhje, kanë frikë dhe ikin prej tyre, në veçanti për shkak të ankesës së publikuar sot të institutit amerikan internacional- republikan, shkruan në reagimin e VMRO DPMNE në konferencën e sotme për shtyp të liderit të LSDM-së. “Zoran Zaev e din që do...

LSDM: Gruevski pranoi përgjegjësinë për gjendjet

Me mbështetjen e rekomandimeve specifike të KE-së në takimin e djeshëm, Nikolla Gruevski pranoi përgjegjësinë për gjendjen në vend. Ndërsa pas raportit të Rajnhard Pribe, është e pamundur shmangja nga përgjegjësia e Nikolla Gruevskit  dhe bashkëpunëtorëve të tij. Kështu theksojnë nga LSDM-ja. Sipas partisë opozitare, në takimin e djeshëm, liderët politik arritën marrëveshje që ta zbatojnë në tërësi marrëveshjen...