fbpx
Tags Policia

Tag: policia

Nuhiu: Sa më shpejtë policia të vihet në shërbim të qytetarëve dhe shtetit

Ministria e Brendshme sot nĂ« hapĂ«sirat e objektit tĂ« MPB-sĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« solemne shĂ«noi 7 Majin, DitĂ«n e policisĂ« sĂ« MaqedonisĂ«. NĂ« solemnitet morĂ«n pjesĂ« ministri i brendshĂ«m, Agim Nuhiu, drejtorĂ«t e ByrosĂ« pĂ«r Siguri Publike dhe DrejtorisĂ« pĂ«r Siguri dhe KundĂ«rzbulim, Mitko Çavkov dhe Vladimir Atanasovski, zyrtarĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« MPB-sĂ« si dhe familjarĂ« tĂ« policĂ«ve dhe mbrojtĂ«sve nga...

Nuhiu: MPB dhe Çavkovi janĂ« pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r dhunĂ«n nĂ« Kuvend, unĂ« tĂ«rhiqem

Ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu ka dënuar ngjarjet që ndodhën mbrëmë në Kuvend dhe ka thënë se një pjesë e strukturave të MPB-së nuk e kanë kryer punën, për çka do të duhet të japin përgjegjësi. Ai thotë se si ministri ka insistuar që të formohet një shtab operativ prej kur kanë filluar protestat ndërsa në të janë...

Najçevska ngjyros hyrjen e stacionit policor “Beko”

Profesorja Mirjana Najçevska sot në mëngjes u paraqit në bisedën informative ndërsa para stacionit policor "Beko" në Shkup e ngjyroi hyrjen. Në bisedë informative gjithashtu sot është ftuar kryetarja e Komitetit të Helsinkit, Urania Pirovska. Disa dhjetëra qytetarë sot në mëngjes janë tubuar para stacionit policor në mbështetje të Pirovskës dhe Najçevskës për të shprehur revoltën e tyre nga presionet...

Pas Pirovskës, edhe Najçevska ftohet për bisedë informative në polici

Profesoresha Mirjana Najçevska sot për "Meta" konfirmoi se ka pranuar ftesë që nesër të paraqitet në stacionin policor "Beko" për bisedë informative. "S'di për çfarë më ngarkojnë sepse s'kam bërë asgjë përveç që kam protestuar qetë. Me siguri pushteti dëshiron të protestat të jenë të dhunshme. Gati me muaj ato janë të qeta" thotë Najçevska. Krahas Najçevskës, kryetarja e Komitetit të...

Pa incidente më të mëdha mes protestuesve dhe policisë, përfundoi protesta para Qeverisë

Pas disa provokimeve tĂ« vogla mes policisĂ« dhe protestuesve si dhe xhamin e thyer tĂ« redaksisĂ« sĂ« javores “Republika”, pĂ«rfundoi protesta e qytetarĂ«ve para godinĂ«s sĂ« QeverisĂ«. Nga MPB-ja njoftojnĂ« se nĂ« protestĂ«n e sotme janĂ« lĂ«nduar pesĂ« policĂ« ndĂ«rsa Ă«shtĂ« arrestuar njĂ« protestues. Ata me mesazhe tĂ« shkruara iu drejtuan kordonit policor i cili siguronte godinĂ«n e QeverisĂ«. NĂ« to...

Bruksel: Emigrantët nga Idomeni të transferohen nëpër kampet e Greqisë

KE dërgoi apel deri të gjithë emigrantët që të transferohen në kampet tjera në Greqi. "KE do të vazhdoj të dërgoj apel se njerëzit në Idomeni duhet të ridestinohen dhe kujdesen në qendrat e pranimit në Greqi dhe nuk duhet të bëjnë tentime të rrezikshme. OJQ-të duhet t'ju sigurojnë të dhëna të sakta që të evitohen incidentet e mëtutjeshme" deklaroi...

Pa incidente kaloi vendosja e themelit të kryqit në Butel

Pa kurrfarĂ« incidentesh kryetari i KOM-it z. Stefan sĂ« bashku me priftĂ«rinjtĂ« e DioqezĂ«s sĂ« Shkupit bekuan themelin e kryqit nĂ« Butel. Themeli Ă«shtĂ« vendosur nĂ« unazĂ«n te rrugĂ«t “Boca Ivanova” dhe “Aleksandar Urdarevski”. Te unaza pasdite u vendos njĂ« skenĂ« e improvizuar me altoparlantĂ« ndĂ«rsa nĂ« ceremoni ishin prezent njeriu i parĂ« i Kongresit botĂ«rorĂ« maqedonas, Todor Petrov, kryetari...

Pamje e re e uniformave policore deri vitin 2020

Projekti “Strategjia pĂ«r zhvillimin e policisĂ« 2016-2020” qĂ« u promovua sot nĂ« Info- qendrĂ«n e BE-sĂ« nĂ« Shkup, do tĂ« sjell edhe dukjen e re tĂ« uniformave policore. KĂ«tĂ« si njĂ« prej synimeve konkrete nĂ« strategjinĂ« e re, nĂ« promovim e paralajmĂ«roi lideri i ekipit tĂ« projektit, eksperti pĂ«r funksionim tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m policor, Aleksandar Krebl. “Pamje tĂ« re tĂ« uniformave tĂ«...

Ambasada maqedonase në Oslo, në listën prej 10 institucioneve për pagesën e gjobave të trafikut

Ambasada maqedonase nĂ« Oslo tĂ« NorvegjisĂ«, qyteti i ka borxh 1500 euro pĂ«r parking tĂ« papaguar pĂ«r parkim jo tĂ« rregullt. Portali norvegjez “Osloby” shkruan se ambasada e MaqedonisĂ« Ă«shtĂ« nĂ« vendin e shtatĂ« nga ambasadat botĂ«rore nĂ« Norvegji me shumĂ« mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« papaguar pĂ«r gjoba parkingu. Duke u thirrur nĂ« informacione nga Drejtoria e doganave nĂ« Oslo,...

Arrestohen 79 persona në Serbi, mes të cilëve edhe funksionarë

Në aksion e madh anti- korrupsion mbrëmë në Serbi janë arrestuar 79 persona, mes të cilëve edhe ish funksionarë, njoftoi ministri i brendshëm serb, Nebojsha Stefanoviq. Në konferencën e shtypit, Stefanoviq deklaroi se në mesin e 79 të arrestuarve është ish ministri Slobodan Milosavleviq dhe ish drejtorja e Agjencisë për luftë kundër korrupsionit, Zoran Markoviq si dhe biznesmeni Zhelko Zhuniq...

Incident i armatosur në Qendrën klinike në Shkup

Sot në mëngjes në Qendrën klinike në Shkup ka ndodhur një incident me armë. Sipas informacioneve jozyrtare, në incident nuk ka njerëz të lënduar gjegjësisht është lënduar mjek i kirurgjisë abdominale ndërsa ndaj tij, me armë ka shkrepur një pacient i pakënaqur. Policia ka arrestuar dy persona, por nga MPB nuk ka konfirmim të këtillë. Hyrja e spitalit ka qenë e bllokuar...

MPB: 826 emigrant kanë hyrë në vend për 24 orë

Në 24 orët e fundit, deri orën tetë të mëngjesit janë dhënë vërtetime për gjithsej 826 shtetas të huaj, prej të cilëve 649 burra, 152 gra, 163 fëmijë si dhe 25 fëmijë që udhëtojnë pa prindër Sipas nënshtetësive të personave, më shumë janë nga Siria apo 737, Irak 42, Afganistan 12, Bangladesh 6 ndërsa tjerët janë në numër më të...

Human Rights Watch: Maqedonia të ndaloj dhunën policore ndaj emigrantëve

Human Rights Watch: Maqedonia të ndërpresë me dhunën ndaj emigrantëve Autoritetet maqedonase duhet menjëherë të ndërpresin dhunën ndaj emigrantëve në  kufirin jugor me Greqinë, informoi Human Rights Watch (HRW) Kjo organizatë u apeloi autoriteteve të hetojnë përdorimin e djeshëm të shok- bombave, gazit lotsjellës dhe plumbave të gomës, një ditë pas shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme  dhe mbylljen e kufijve. Nga...

Policia ka përdorur gaz lotsjellës kundër emigrantëve në kufirin maqedonas

Forcat speciale tĂ« MaqedonisĂ« kanĂ« pĂ«rdorur gazin lotsjellĂ«s pĂ«r tĂ« shpĂ«rndarĂ« mijĂ«ra migrantĂ« dhe refugjatĂ«, tĂ« cilĂ«t kanĂ« bĂ«rĂ« pĂ«rpjekje tĂ« hyjnĂ« nĂ« Maqedoni nga Greqia, pĂ«rkatĂ«sisht nga pika kufitare Gjevgjeli, njofton “Radio Evropa e LirĂ«â€. Qeveria maqedonase dje shpalli gjendje krize dhe mbylli kufirin jugor pĂ«r emigrantĂ«t, kryesisht sirian qĂ« vijnĂ« nga Greqia. Ata natĂ«n e kanĂ« kaluar nĂ« qiell...

Një anglez i dehur me makinë ka demoluar plazhin në Stenje

NjĂ« anglez i dehur mbrĂ«mĂ« ka shkaktuar dĂ«me nĂ«pĂ«r vendin turistik Stenje, mĂ«son “Meta”. Sipas tĂ« dhĂ«nave tona, ai ka pirĂ« nĂ« njĂ« prej hoteleve ndĂ«rsa pasi pronarĂ«t kanĂ« reaguar pĂ«r shkak se ka qenĂ« nĂ« gjendje tĂ« alkoolizuar, e ka lĂ«shuar restorantin. ËshtĂ« futur nĂ« makinĂ«, por nĂ« vend qĂ« tĂ« shkoj drejt rrugĂ«s ai Ă«shtĂ« futur nĂ«pĂ«r shĂ«titore. MĂ«...

Vrasja e Asanit- hakmarrje për truprojën e vrarë të Selës

Policia njoftoi se Ă«shtĂ« arrestuar vĂ«llai i truprojĂ«s sĂ« vrarĂ« dhe shoferit tĂ« kryetarit tĂ« StrugĂ«s, Zijadin Sela pĂ«r vrasjen e zĂ«vendĂ«s –drejtorit tĂ« DAP, ArgĂ«tim Asani. Dje nĂ« rrjetat sociale e mĂ« pas e mĂ« pas edhe nĂ« prononcim pĂ«r mediumet, i ati i tĂ« arrestuarit Abdullah Kupa tha se i biri i tij Ă«shtĂ« hakmarrĂ« pĂ«r kidnapimin dhe...

Policia në Indi do të përdor dron me gaz lotsjellës në protesta

Policia nĂ« Luknau, qytet nĂ« pjesĂ«n veriore tĂ« IndisĂ« pĂ«rdor armĂ« tĂ« re kundĂ«r protestave tĂ« dhunshme- bĂ«het fjalĂ« pĂ«r dronĂ« me gaz lotsjellĂ«s. Jashavi Jadav, shefi i policisĂ« nĂ« kĂ«tĂ« qytet njoftoi se policĂ«t e tij kanĂ« kryer fluturim tĂ« suksesshĂ«m testues tĂ« dronĂ«ve, tĂ« cilat janĂ« tĂ« siguruara qĂ« nĂ« mĂ«nyrĂ« mĂ« efikase tĂ« kontrollohet masa. “Rezultatet janĂ« mahnitĂ«se....

Protesta kundër rektorit të Prishtinës, tre të lënduar

NĂ« pĂ«rleshje me policinĂ« Organizata e VeteranĂ«ve tĂ« LuftĂ«s tĂ« UÇK-sĂ« para godinĂ«s sĂ« Rektoratit nĂ« PrishtinĂ«, janĂ« lĂ«nduar dy protestues dhe njĂ« polic. Sipas mediave kosovare protestuesit kĂ«rkojnĂ«, tentuan me  forcĂ« tĂ« futen nĂ« godinĂ«n e Rektoratit, kĂ«shtu qĂ« policisĂ« iu bashkĂ«ngjitĂ«n njĂ«sitet speciale tĂ« policisĂ« sĂ« KosovĂ«s. Organizata e VeteranĂ«ve tĂ« LuftĂ«s tĂ« UÇK-sĂ« protestoi pĂ«r shkak se...

Jankullovska në përzgjedhjen e kandidatëve për polic

Sot në ora, në Qendrën e Trajnimit të Idrizovës, ministrja e punëve të brendshme Gordana Jankullovska, do të merr pjesë në përzgjedhjen, përkatësisht në kontrrollin fizik të kandidatëve të paraqitur në konkursin e shpallur të MPB-së për pranimin e 400 punonjësve të policisë.