fbpx
Tag: Bullgari

tag: Bullgari

Vitali Çurkin, diplomati i cili solli notën me të cilën Rusia pranoi Maqedoninë

Ambasadori rus në Kombet e Bashkuara, Vitali Çurkin i cili dje papritmas ndërroi jetë në Nju Jork, në vitin 1992 ishte përfaqësues i Moskës që e solli notën me të cilën Federata Ruse zyrtarisht pranoi R. e Maqedonisë me emrin e saj kushtetues. Në atë kohë më saktë nga qershori 1992 deri në tetor 1994, Çurkin ishte zëvendës i ministrit...

Poposki: Sa mirë do të ishte Plevneliev të ishte si Zhelev para 25 viteve

Para 25 viteve, pranimi i parë i Republikës së Maqedonisë si të pavarur dhe sovrane erdhi nga Sofja e “më pas vijuan miqësi tjera”, shkroi sot ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikola Poposki në Facebook, duke shprehur “falënderim nga Maqedonia për Bullgarinë”. Poposki më tej thekson se ish presidenti i Bullgarisë, Zhelu Zhelev ka pasur ndjenjë demokratike dhe respekt ndaj...

Gruevski: Nuk e arsyetoj as Nedelkovskin, e as vendosjen ilegale të pllakës përkujtimore në Kajmakçalan

"Lidhur me ngjarjet me pllakën përkujtimore në Kajmakçalan, s'mund të arsyetoj vendosjen ilegale nga ushtarët e shtetit tjetër, të cilët ilegalisht kanë bërë këtë e as mënyrën se si gazetari Milenko Nedelkovski ka vendosur individualisht dhe me akt që gjeneron energji negative dhe urrejtje të ballafaqohet me këtë akt" shkruan kreu i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski në Facebook. "Nëse Serbia...

Borisov: Ata që thyne pllakat përkujtimore do të kenë pasoja të padëshiruara

Kryeministri Emil Dimitriev dje në Vjenë i siguroi homologut të tij bullgar, Bojko Borisov se autoritetet maqedonase do të përgjigjen për veprimin e pahijshëm në pllakën përkujtimore të heroit bullgar, Kajmakçalan, që e bëri gazetari Milenko Nedelkovski, “Nukduatëkomentoj” – Borisov u thagazetarëve pas takimitnëVjenë Megjithatë, Borisov paralajmëroi se “derisa ata i thyen monumentet bullgare me çekiç, mund të ketë pasoja të...

MPJ: Bullgaria t’i respektoj procedurat ndërkombëtare për vendosjen e përmendoreve

Nderimi i viktimave nga konfliktet në rajonin tonë është pjesë e kulturës së pajtimit dhe para se gjithash paraqet gjest human, njoftojnë nga Ministria e jashtme e RM-së dhe shtojnë se pllaka në Kajmakçalan është vendosur ilegalisht. "Presim nga miqtë tanë të R. së Bullgarisë që t'i respektojnë procedurat e pranuara ndërkombëtare për vendosjen e pllakave. Gjithashtu, presim institucionet t'i...

Cipras në Sofje do të bisedoj edhe për situatën në Maqedoni

Kryeministri grek, Aleksis Cipras të hënën do të realizoj udhëtim në Sofje në seancë të përbashkët qeveritare mes Greqisë dhe Bullgarisë. Cipras në kryeqendrën bullgare do të takohet me homologun e tij, Bojko Borisov dhe presidentin Rosen Plevneliev ndërsa më pas do të ketë seancë të përbashkët mes qeverisë greke dhe asaj bullgare. Në takim pritet të diskutohet për përforcimin...

Ivanov: Dua Bullgaria të mbështes dhe përqafoj Maqedoninë

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, për agjencinë bullgare të lajmeve ”BGNes”, ka thënë se nuk ekzistojnë barriera gjuhësore ndërmjet Bullgarisë dhe Maqedonisë, dhe se Bullgaria duhet më së shumti ta mbështetë Maqedoninë dhe ta përqafojë. “Dua Bullgaria të jetë që më shumë do ta mbështes Maqedoninë, apo të them më ndryshe, ta përqafojë Maqedoninë. Ne nuk kemi barrierë gjuhësore. Kemi...

Bullgaria akuzon Maqedoninë për infektim me brucelozë

Bruceloza në Bullgari është infektuar me dhi, e cila ilegalisht është futur nga Maqedonia për shumim, njoftoi këtë fundjavë ministri bullgar i shëndetësisë, Petar Moskov. Siç njofton portali bullgar “Off neps”, 23 persona janë infektuar me brucelozë në qytetin Rila ndërsa këtë fundjavë janë regjistruar edhe 9 tjerë. “Numri i madh i të sëmurëve ka të bëjë me mos- respektimin e...

Zaev nga Sofja: Kërkojmë Qeveri sipas shembullit të Bullgarisë

Kërkesa jonë është të ketë qeveri kalimtare që në afat  prej 6 deri 9 muaj Maqedonia do ta përgatit për zgjedhjet parlamentare, deklaroi lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me kryeministrin e Bullgarisë, Bojko Borivo në Sofje, shkruan agjencia e lajmeve “Fokus”. “Tanimë kemi filluar negociata në Maqedoni ndërsa të martën komisari për politikë rajonale të BE-së, Johanes Han...

Strahil Angelov dënoi prezencën e Stanishevit në protestat në Shkup

Lideri i Partisë së socialistëve evropiane dhe ish kryetari i Partisë socialiste bullgare (PSB), Sergej Stanishev, nuk e arsyetoi prezencën e tij në protestat anti-qeveritare në Shkup, deklaroi Strahil Angelov, ish deputet i PSB-së. “Nëse Bullgaria duhej të protestoj për diçka në Shkup, atëherë duhej ta bëj këtë për propagandën anti- bullgare, të cilën pa presedent e zbaton kryeministri i...

“Perla” e re e Dimitrov: Ukraina është shtet i shpikur- ajo është “Maqedonia ruse”

Ukraina është shtet i shpikur, njëjtë sikur edhe Maqedonia, deklaroi historiani bullgar Bozhidar Dimitrov për televizionin kombëtarë bullgar. -Në vitin 1954 një pijanec e dha Krimin, territorin rus, së bashku me popullatën e saj ruse, për një shtet të shpikur, për një “Maqedoni”. Maqedonia ruse- kjo është Ukraina. Kufi i shpikur- siç janë kufijtë e Maqedonisë. Kur elita politike krijon...