fbpx
Tag: Automobil

tag: automobil

RMV, shtyhet deri në vitin 2022 ndalesa për import të automjeteve të përdorura nën standardet EURO 5

Premtimi i Ministrit të Ekonomisë Kreshnik Bekteshi nga janari se Maqedonia këtë vit do të ndalojë importin e automjeteve të përdorura me standarde nën EURO 5 për emetime të gazrave megjithatë nuk do të përmbushet. Në vend se sivjet, informacioni i fundit nga Ministria e Ekonomisë është se ndalesa për import të automjeteve më të vjetër se 10 vjet...

RMV, brenda një dekade janë regjistruar 150.000 automjete të tjera, shumica e tyre të përdorura (Infografik)

Nga 350.762 automjete të regjistruara në vitin 2012 deri në 500.633 automjete me targa të Maqedonisë vitin e kaluar. Për më pak se një dekadë, numri i automjeteve që qarkullojnë në rrugët e vendi është rritur për 150.000. Gjëja më shqetësuese është se këto janë automjete të përdorura me nivel të lartë ndotjeje. Shkalla e motorizimit të qytetarëve të...

RMV, numri i automjeteve vitin e kaluar tejkaloi pragun prej 500.000, mosha mesatare e makinave rekorde prej 19.4 vjet (Infografik)

Vazhdon të rritet numri i automjeteve të regjistruara në transportin e udhëtarëve në vend, ndërsa së bashku me to edhe mosha mesatare, e cila është veçanërisht shqetësuese për makinat. Në vitin 2020, për herë të parë në historinë e tij, vendi regjistroi mbi gjysmë milioni automjete të regjistruara me motor dhe rimorkio, pra gjithsej 500.633 vetura, autobusë, kamionë, motorë,...

12 të lënduar në një aksident në Shtip

Në një përplasje të drejtpërdrejtë mes një minibusit të kompanisë për transport “Strumica Ekspres” dhe makinës të llojit “Opel Astra” mbrëmë janë lënduar 12 udhëtarë, të cilët me urgjencë janë dërguar në Spitalin klinik të Shtipit. Sipas të dhënave fillestare, dy persona kanë pësuar lëndime serioze dhe janë dërguar në spitalet e Shkupit ndërsa tre tek të cilët janë konstatuar...

I vihet zjarri automobilit së gjykatëses Gabriela Gajdova

Automobili i gjykatëses nga Gjyqi i Velesit, Gabriela Gajdova është djegur mbrëmë rreth orës 21, ndërsa arsyet për zjarrin ende nuk janë të njohura. Automobili i gjykatëses ka qenë i parkuar para shtëpisë së familjes, ndërsa kur është vënë zjarri ajo dhe familja e saj nuk kanë qenë në shtëpi. Për incidentin janë informuar nga fqinjët. Zjarri nuk është...