fbpx

Kryeministri Gruevski fton papën të vizitoj Maqedoninë

-

 

Kryeministri Nikolla Gruevski sot së bashku me delegacionin qeveritar, në përbërjen e të cilit janë ministri i jashtëm, Nikolla Poposki dhe ministrja e kulturës, Elizabeta Kançeska- Milevska në Vatikan realizoi takim me kryetarin e kishës romake –katolike, papën Françesku, shkruan MIA.

Kryeministri Gruevski e ka informuar me disa fusha dhe çështje të rëndësishme për shtetin si dhe me interesat e saja strategjike për anëtarësim në BE dhe NATO si dhe përpjekjet e vendit për integrim më të shpejtë.

Numri një i Qeverisë dërgoi ftesë për vizitë të papës në Maqedoni, që do të nënkuptonte hap të rëndësishëm për përforcimin shtesë dhe intensifikimin e raporteve të përbashkëta miqësore.

Në takim mori pjesë edhe delegacioni i KOS, i cili përveç me papën, takim mbajti edhe me sekretarin shtetërorë në Vatikan, kardinalin Pietro Parolin.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.