fbpx

Përçarje ndërmjet Papandreut dhe Venizelos

-

Mosmarrëveshje të reja brenda vendit trondit partinë greke socialiste PASOK, me propozim të ish kryeministrit dhe lider i partisë, Jorgos Papandreu, partia të ristartohet dhe të shpallet Kongres i ri të zgjidhet  kryetar i ri i presidenti socialist.

Propozimi i Papandreut erdhi një ditë para takimit me liderin aktual të PASOK-ut dhe ministrit të punëve të jashtme, Evangelos Venizelos. Shkak janë mosmarrëveshjet e  hapura e ish kryeministrit, me mënyrën sesi Venizelos udhëheq politikën dhe propozimi i liderit aktual i partisë të formojë koalicion të gjerë të qendrës së majtë e cila do të udhëhiqej nga PASOK-u.

Një  përpjekje të këtillë kishte edhe gjatë eurozgjedhjeve kur PASOK-u mori pjesë në koalicionin e qendrës së majtë “Ulliri”. Venizelos për këtë propozim  kishte përkrahjen e parardhësit të tij Papandreu, ish kryeministrit Kostas Simitis.

PASOK-u nëpërmjet kumtesave krejtësisht hodhi poshtë kërkesën e Papandreut, indirekt duke e akuzuar për tentim që të shkaktohet destabilizim i partisë dhe Qeverisë në periudhën kritike të bisedimeve me Treshen  dhe përpjekje të shtetit që më seriozisht të rimarr veten.

-Nuk do të lejojmë që të na lëkundin rrugën në të cilën ecin partia dhe shteti- thuhet në kumtesën e zyrës së PASOK-ut për marrëdhënie me publikun.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.