fbpx

Monitorimi i ISK: “Sitel”, “Kanal 5”, “Alfa” dhe “TV Nova” janë televizione propaganduese

-

Monitorimi i lajmeve televizive në periudhën shtator 2016- shtator 2017 ka treguar se në hapësirën mediatike ekzistojnë katër televizione komerciale që mund të thuhet se janë propaganduese- është konkluzioni i konferencës së sotme e organizuar nga Instituti për studime komunikimi (ISK)

“Bëhet fjalë për televizionet “Sitel”, “Kanal 5”, “Alfa” dhe “TV Nova”, lajmet e të cilëve në tërë periudhën e vëzhguar kanë qenë më pak apo më shumë të prira ndaj partisë së VMRO DPMNE-së ndërsa shpesh me prirje negative ndaj politikave të partisë së LSDM-së”, tha Igor Micevski, duke prezantuar konkluzionet e monitorimit të zbatuar në suazat e projektit MODEM, i mbështetur nga ambasada e Holandës.

Nga ana tjetër, në lajmet e televizioneve “24 Vesti”, “Telma”, “Alsat M” dhe “TV 21”, ku dy mediat e fundit transmetojnë lajme në dygjuhësi, monitorimi ka treguar se ekziston baraspeshë, paanshmëri, respektim të interesit publik.

Ambasadori i Mbretërisë së Holandës në Maqedoni, Volter Plomp duke shprehur se opinioni duhet të jetë e vetëdijshme për ndikimin e madh të mediave, përfshirë edhe ato sociale, në veçanti në përhapjen e gjuhës së urrejtjes dhe fjalorin ofendues.

Sipas Plomp, ky lloj i fjalorit nuk është ajo që thuhet ekzistim i pluralizmit në media dhe lirinë e shprehjes.

Në konferencë fjalime mbajtën edhe Martina Tuneva nga Këshilli për etikë në media, Zoran Trajçevski, drejtori i Agjencisë së mediave, Zhan Fransoa Furnemon, ekspert për politikë mediatike si dhe gazetarët Santa Argirova dhe Shkelzen Aqifi ndërsa debatin e udhëhiqte Snezhana Tërpevska, hulumtuese e ISK.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.