fbpx

Oda e mjekëve: Të vërtetohen shkaqet për vdekjen e nënës dhe foshnjës në Gjevgjeli

-

Oda e mjekëve e Maqedonisë u prononcua lidhur me rastin ku jetën humbi një nënë dhe foshnja e saj në raportin e gjinekologjisë në Spitalin e përgjithshëm në Gjevgjeli.

Në njoftimin e tyre deri te opinioni thonë se do t’i ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme që të vërtetohet çfarë ka ndodhur dhe në suazat e kompetencave e tyre do të insistojnë të konfirmohet a ka dikush përgjegjësi personale në këtë tragjedi.

“Si Asociacion profesionist, vlerësojmë se është skajshmërisht e papërgjegjshme dhe shumë e ulët që kjo tragjedi të vendoset në funksion të njollosjes së një profesionit dhe sistemin shëndetësor në përgjithësi. Oda e mjekëve respekton të drejtën e secilit që të del me qëndrim apo mendim, por vlerëson se gjëra nuk duhet të përgjithësohen. Oda nuk kërkon amnisti nga faji për sjelljen eventuale jo-profesionale të mjekëve, por vlerëson se duhet të kërkohet përgjegjësi nga ato që janë sjellë në mënyrë jo-përkatëse, që e kanë shkelur etikën mjekësore dhe kanë cenuar jetën e pacientëve” thuhet në njoftimin e Odës.

Për Odën është e papranueshme që dikush të etiketoj dhe të kërkoj faj kolektiv edhe për raste ku ka tregues për papërgjegjësi individuale dhe jo- profesionalizëm.

“Si Asociacion profesionist, në suazat e autorizimeve tona ligjore, do të angazhohemi arsyet për këtë tragjedi të vërtetohen ndërsa fajtorët të sanksionohen në përputhje me ligjet” shtojnë nga Oda e mjekëve.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.