fbpx

Kriza me gazin mund të jetë më e madhe se kriza me benzinën

-

Llogaria e bllokuar e “Makpetrol” më shumë mund të shkaktoj krizë në lidhje me livrimin e gazit sesa të benzinës, vlerësojnë ekspertët e energjetikës të cilët i kontaktoi “Meta”.

Sipas Atanasko Tuneski, profesor i Fakultetit makinerik dhe ish drejtor i MEPSO-s, nëse ndodh krizë me benzinën, atë do ta zgjidhin kompanitë tjerë private më të vogla që do të kompensojnë me import më të madh. Ai nuk parasheh se kriza e këtillë mund të zgjat.

“Nuk pres problemi me benzinën dhe derivatet të zgjat. Kompanitë tjera më të vogla private do ta mbulojnë mungesën e benzinës, dhe ndoshta do të ndodh një krizë e vogël. Për konsumatorët e vegjël, nuk është me rëndësi se në cilën pompë të benzinës do të vendosin karburant” thotë Tuneski.

Për shkak të llogarisë së bllokuar, “Okta” sot ndaloi livrimin e karburantit në “Makpetrol”.

Gjendja me furnizimin e gazit, sipas Tuneskit është problem edhe më i madh sepse pa këtë lëndë djegëse do të ngelin shumë institucione dhe kompani.

“Gjendja me livrimin e gazit është problem i madh sepse do të pamundësohet furnizimi i institucioneve dhe kompanive me gaz. Llogaria e bllokuar do të pamundësoj pagimin e gazit ndaj “Gazpromit” që do ta vendoste nën pikëpyetje livrimin”, shtoi Tuneski.

Tuneski nuk e ka të qartë pse është bllokuar llogaria e “Makpetrol” kur në këtë rast kontestues është “Oilko”.

Konstantin Dimitrov, profesor në Fakultetin e makinerisë thotë se nuk është shumë i njoftuar me rastin e “Makpetrol”, por siç thotë, mendimi i tij laik është se “gjendjen me benzinën do ta zgjidhin importuesit”.

Gazin natyral e përdorin dhjetëra kompani të mëdha, Qendra klinike, Ministria e mbrojtjes, Spitali i përgjithshëm i qytetit 8 Shtatori, katër shkolla në Shkup, distributori “Kumanovo gas” si dhe të gjitha fabrikat në zonën e lirë ekonomike “Bunarxhik”.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.