fbpx

Gjykata Penale: Janeva dhe Fetai kishin sjellje të ashpër dhe joprofesionale

-

Nga ekzistimi 72 vjeçar i Gjykatës Themelore Shkupi 1 nuk mbahet mend sjellje dhe mosrespektim i këtillë i Gjykatës, pushtetit gjyqësor dhe ndaj ndonjë gjykatëse e cila zhvillon proces, siç treguan prokuroret speciale, Katica Janeva dhe Fatime Fetai në seancën e sotme për dhunën lidhu me dhunën e porositur në Komunën Qendër në vitin 2013-të, reaguan nga Gjykata Penale.

“Si gjykatë, për shkak të informimit transparent të qytetarëve, por edhe për shkak të interesit publik, jemi të obliguar të themi se me sjelljen e sotme, prokuroret publike Janeva dhe Fetai në prezentë të opinionit në sallë, treguan si është sjellja e tyre ndaj pushtetit gjyqësor në shtet, duke u sjellë në mënyrë të vrazhdë, joprofesionale, duke keqpërdorur të drejtën e fjalës dhe duke shkelur mbi çdo parim të kodit të etikës së Prokurorisë Publike”, thuhet në reagimin e gjykatës.

Gjykatësja Tatjan Mihajlova thuhet më tej në kumtesë, “qetë dhe me dinjitet, siç i takon një kryerësi të pushtetit gjyqësor”, në procesverbal e ka shkruar çdo fjalë dhe ofendim që i është thënë asaj personalisht dhe gjykatës, “ku për sjelljen e këtillë disa herë i ka paralajmëruar prokuroret publike “të përmbahen nga ofendimi dhe të veprojnë sipas etikës profesionale”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.