fbpx

Abasi sërish do të kërkoјë formimin e shtetit islamik

-

Presidenti i Palestinës Muhamud Abas, kumtoi se me  përfaqësuesit në Jordan sërish ka biseduar për ngritjen e rezolutës në Këshillin e Sigurimit të Komebeve të Bashkuara për formimin e shtetit palestinez, Deklarata e Abasit pason pas një jave pasiqë u refuzua rezoluta me të cilën kërkohej deri në fund të vitit 2017 Izraeli të tërhiqet nga territoret e okupuara.

“Nuk jemi të zhgënjyer, por Këshilli i Sigurimit na zhgënjeu. Sërish do të shkojmë në Këshillin e Sigurimit, pse mos? Ndoshta pas shtatë ditësh- deklaroi Abas, duke shtuar se do t’i parashtrojnë të njëjta kërkesa.

Rezoluta nuk arriti të marrë 200 vota “pro”, aq sa duhet  për tu miratuar nga Këshilli i Sigurimit, “pro” votuan 8 shtete, dy ishin kundër, ShBA-të dhe Australia dhe 5 shtete abstenuan.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.