fbpx

Претпладне сончево и топло, попладне нестабилно

-

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а во попладневните часови и во текот на ноќта ќе биде нестабилно, со локален пороен дожд и со грмежи, претежно во источните и во јужните делови од земјава. Ќе дува умерен северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 20 Целзиусови степени, а дневната од 28 до 35 степени.

УВ-индексот ќе има вредност 8.

Во Скопје ќе преовладува слично време, сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе биде нестабилно и ќе дува ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 17 Целзиусови степени, а дневната ќе достигне до 32 степена.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...