fbpx

Германската влада планира да престане да рекламира нездрава храна за помлади од 14 години

Германската влада усвои стратегија за поздрава исхрана, пренесува новинската агенција ДПА

-

Помалку шеќер, масти и сол во храната, особено за децата, а повеќе органска и храна од регионот, предвидува Стратегијата за исхрана што вчера ја усвои германската влада, пренесува новинската агенција ДПА.

„Сакам секој да го добие вистинскиот избор на добра храна“, рече министерот за храна и земјоделство Џем Оздемир.

Вкусната, здрава и одржлива храна не смее да зависи од парите или кој од какво семејство доаѓа, додаде министерот. Истовремено, секој сам треба да одлучи како ќе се храни, тука нема дикат.

Стратегијата наречена „Добра храна за Германија“ препорачува повеќе јадења од растително потекло, со помалку месо. Исто така, планирано е помалку храна да завршува на депониите.

Владата планира да престане да рекламира нездрава храна за помлади од 14 години. Таа иницијатива тапка во место со месеци, иако владејачките партии ја договорија со коалицискиот договор од 2021 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...