fbpx

Денис Звиздиќ доби поддршка од Парламентот на БИХ

-

Парламентот на Босна и Херцеговина денеска ја потврди номинацијата на Денис Звиздиќ за премиер.

Звиздиќ беше предложен од Претседателството на БИХ, по постигнатиот договорот меѓу партиите, составени од мнозинството во Парламентот.

Тој досега беше на раководни функции во Владата и во Парламентот на Федерацијата БИХ. Звиздиќ е близок соработник и со лидерот на Партијата за демократска акција.

Во рок од еден месец, тој треба да предложи нови министри. Составот на Советот на министри, исто така, треба да биде потврден од Парламентот.

Звиздиќ пред Парламентот изјави дека негов приоритет ќе биде обновување на процесот за приближување кон ЕУ и кон НАТО, како и серија социјални и економски реформи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...