fbpx

Бележењето со видливо мастило прогласено за неуставно

-

Обележувањето на десниот палец на гласачот со видливо мастило е неуставно, заклучија уставните судии.

На денешната седница на Уставниот суд, судиите едногласно укинаа неколку одредби од Изборниот законик, кои ги обврзуваа членовите на избирачкиот одбор да го обележат секој гласач при остварувањето на неговото избирачко право и да проверат дали, можеби, веќе има белег од маркер, што би значело дека еднаш веќе гласал.

Според Уставниот суд, повредени се уставните принципи за слобода на уверувањето и за заштита на приватноста на граѓаните.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Тренчевска: Децата ни се безбедни, да не се создава паника

Децата се безбедени, не треба да се создава паника. Убиството на Вања Ѓорчевска е изолиран случај, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, во врска со двете...