Граѓаните да останат дома за време на студениот бран, препорачуваат надлежните


       
Скопје, 5 јануари, 2017 - 19:46 (META) 

Граѓаните да не патуваат и доколку немаат поголема потреба да не излегуваат од дома за време на најавениот студен бран, да носат топла облека, да пијат топли напитоци, а доколку треба да работат на отворено, тоа да го прават со паузи. Ова се дел од препораките на надлежните институции до граѓаните што денеска ги соопштија портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Надица Вчкова, и директорката на Здравствен дом Скопје, Татјана Баевска-Вучковиќ, пренесува македонскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

„Сите надлежни институции на централно и на локално ниво се на терен. Сепак треба да се остане максимално посветен затоа што според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во текот на вечерните часови може да дојде и најверојатно ќе дојде до комбинација на двата фактори – ниската температура и влажноста што е предизвикана од врнежите од снег, кои може да создадат поголеми ризици и предизвици“, изјави Ѓорѓиев на денешната прес-конференција.

Поради врнежите од снег, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патните правци Охрид – Ресен, Битола – Ресен, преку планинскиот превој Ѓавато, потоа на патот Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, Кичево – Охрид, Гостивар – Кичево, како и на кракот Маврово – Дебар. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без застои. Проблеми во снабдувањето со електрична енергија имало во Тетовско, односно селата Челопек, Стенче, Волковија, Милетово и Теново, како и во општина Шуто Оризари, кои дел веќе биле санирани.

Во Скопје и во околината сите патни правци се проодни, освен кон Брест, Малино и Танушевци, а Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ поради лизгавост на коловозите ги има скратено автобуските линии 65б, 47а, 160, 74, 80а и 81.

Од Автомото-сојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози, а во западниот дел од земјата на места има остатоци од снег, по интервенција на екипите на „Македонија пат“.