fbpx

УНХЦР, ИОМ и УНИЦЕФ алармираат: Во Егејско Море секој ден има по две удавени деца

-

Од септември 2015 година досега, во водите на Егејско Море, меѓу Турција и Грција, во просек секој ден животите ги губеле по две деца додека со своите семејства се обидувале да стигнат во Европа, велат од ИОМ, УНХЦР и од УНИЦЕФ и предупредуваат дека бројот на смртни случаи на деца на бегалската рута постојано е во пораст.

Според податоците на агенциите, во источниот дел од Средоземно Море, во овој период се удавиле повеќе од 340 деца. Но, како што информираат од УНХЦР, ова не е вкупниот број на удавени деца, кој се смета дека е многу поголем бидејќи нивните тела сè уште не се пронајдени.

Делот од Егејско Море меѓу Турција и Грција е една од најсмртоносните рути во светот за бегалците и за мигрантите, велат од ИОМ, УНИЦЕФ и од УНХЦР.

Во првите шест недели од 2016 година, од 80.000 лица колку што преминале преку Егејско Море, 410 лица ги загубиле животите, што според агенциите е 35 пати повеќе од 2015 година.

Според УНХЦР, процентот на деца кои се дел од луѓето што се движат по оваа рута, сега изнесува 36 отсто, со што пропорционално се зголемува опасноста од трагични исходи.

„Броењето на животите не е доволно. Мора да дејствуваме. Ова не е само медитерански проблем, па дури ни европски. Ова е хуманитарна катастрофа во пораст, која бара да се ангажира целиот свет“, изјавил Вилијам Лејси Свинг, генералниот секретар на ИОМ во Женева.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...