fbpx
Таг: Егејско море

таг: Егејско море

Утре започнува со работа Интерконекторниот гасовод Грција-Бугарија

Дозволата за работа на грчкиот дел од Интерконекторниот гасовод Грција-Бугарија (ИГБ) е потпишана, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. Ова беше последниот административен чекор со кој се овозможува почеток на комерцијалната работа на гасоводот за природен гас од сабота, 1 октомври. Теодора Георгиева и Јоргос Сатлас, извршни директори на бугарската компанија за заедничко вложување ICGB AD која го спроведува проектот, неодамна ја...

Продолжува потрагата по Мартин на Халкидики, неговиот другар Иван почна донаторска акција за да се забрза акцијата

Потрагата на Крајбрежната служба на Грција и спасувачките екипи по исчезнатиот македонски државјанин Мартин во водите на Егејско Море кај Халкидики продолжува веќе шести ден по ред. Министерството за надворешни работи на Северна Македонија синоќа соопшти дека „како и досега во потрагата ќе бидат вклучени неколку брода на грчката крајбрежна стража, хеликоптер, како и возило на копно и волонтери од...

Момчето што се спаси од морските длабочини благодарение на детска топка излезе од болница

Триесет годишниот Иван кој од длабочините на Егејското Море кај Халкидики се спаси благодарение на изгубена детска топка денес се чувствува добро и е отпуштен од болницата Папаниколау во Солун, каде што беше хоспитализиран од неделата напладне, објави грчкиот портал Protothema. Лекарите велат дека тој е во одлична состојба и може да патува, односно да си оди дома со членовите...

Продолжува потрагата по Мартин во водите на Егејско море

Грчката крајбрежна служба и денес ја продолжува потрагата по 28 годишниот Мартин, кој во саботата попладнето исчезна во Егејското море кај Халкиди. Спасувачки екипи со три пловни објекти и четири патролни возила од утрово го бараат туристот од Северна Македонија. Денес се очекуваво потрагата да се вклучи и авион бидејќи временските услови се поповолни од претходните 24 часа. Вчера грчката...

Како малата кожна топка на Танос и Трифон му го спаси животот на Иван

Кога 6 годишниот Танос и 11 годишниот Трифон заедно со своите родители ја изгубиле малата кожна топка на плажата Евгати на островот Лемнос, не можеле ни да претпостават дека таа 10 дена подоцна ќе му го спаси животот на Иван повеќе од 130 километри подалеку од нив. Според информациите на грчкиот портал Вориа.гр, на 30 јуни децата си играле со...

Продолжува потрагата по третото момче кое изчезна во водите на Егејско Море на Халкидики

Спасувачката акција по исчезнатиот македонски државјанин во местото Посиди, Грција продолжува во полн капацитет со хеликоптер и бродови како претходните два дена, соопшти Министерството за надворешни работи. 28 годишното момче по кое сѐ уште трае потрагата исчезна во саботата заедно со неговите двајца другари во водите на Егејското Море, на Касандра, првиот крак на Халкидики. Како што објави грчкиот портал  „In.gr“...

(Фото) Глобално затоплување: Морска слуз се појавува на плажите во Халкидики

Лигавата пена наречена морска слуз, што е резултат на глобалното затоплување, ова лето неколку пати се појавила на грчките плажи. Снимките од неколку од плажите на Халкидики направени овој септември посведочија дека навистина морето повремено исфрла таква пена. Научниците ја поврзуваат појавата на морската слуз со глобалното затоплување. Загревањето на атмосферата, благодарејќи на ефектот на стаклена бавча ја подига и...

Турски воени авиони навлегле во грчкиот воздушен простор

Два турски борбени авиона „ф-16“ вчера дури трипати навлегле во грчкиот воздушен простор, на морската граница меѓу двете земји. Тие, во придружба на авион „си-ен-235“, исто така навлегле во атинскиот регион за информирање за летови. Сите авиони биле пресретнати и изгонети од грчки авиони, соопшти официјална Атина. Во последните месеци имаше голем број вакви нарушувања од страна на турски авиони, а рекорд...

Ципрас: Оспорувањето на Лозанскиот договор е опасно за грчко-турските односи

Оспорувањето на Лозанскиот договор може да ги загрози грчко-турските врски, му одговори грчкиот премиер Алексис Ципрас на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на изјавата дека било грешка што Турција ги предала островите во Егејско Море на Грција. - Оспрувањето на Лозанскиот договор, кој јасно ги одредува грчко-турските врски, статусот на Егејското Море и островите е опасно и за врските меѓу двете наши држави, но...

Нова тензија во грчко-турските односи

По инцидентот со турските војници кои бараат азил во Атина, нова тензија во грчко-турските односи креираа изјавите на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, дека било грешка тоа што Турција ги предала островите од Егејското Море на Грција со Лозанскиот договор. Ердоган во говор во Анкара, се осврна на обидот за пуч и истовремено упати вербален напад кон Грција, коментирајќи дека некои се...

Столтенберг: НАТО распореди пет бродови во Егејско Море поради мигрантската криза

Северноатлантската алијанса (НАТО) во моментов има распоредено пет бродови кои учествуваат во мисијата во Егејско Море чија цел е да се спречи шверцот на мигранти од Турција во Грција, соопшти денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. На заедничка прес-конференција со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, Столтенберг изјави дека НАТО ќе продолжи со разместување на свои сили во Егејско Море откако...

НАТО го усогласи планот за акција во Егејско Море

Членките на НАТО постигнаа договор за ангажирање бродови во Егејско Море за да им помогнат на Турција и на Грција во мисијата против шверцерските мрежи кои криумчарат бегалци во Европа, соопшти денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг. Претставниците на Алијансата синоќа на состанокот во Брисел се согласиле за начинот на работење на бродовите, кои беа пратени во Егејско Море на почетокот од февруари,...

УНХЦР, ИОМ и УНИЦЕФ алармираат: Во Егејско Море секој ден има по две удавени деца

Од септември 2015 година досега, во водите на Егејско Море, меѓу Турција и Грција, во просек секој ден животите ги губеле по две деца додека со своите семејства се обидувале да стигнат во Европа, велат од ИОМ, УНХЦР и од УНИЦЕФ и предупредуваат дека бројот на смртни случаи на деца на бегалската рута постојано е во пораст. Според податоците на агенциите,...

Грчки воен хеликоптер се урна во Егејско Море

Двајца грчки воени пилоти и еден техничар загинаа доцна ноќеска при пад на воен хеликоптер кај островот Кинаро во Егејско Море. Специјалните сили на грчката војска сè уште трагаат по телата на загинатите, а засега сè уште се нејасни причините за падот на хеликоптерот. Хеликоптерот учествувал во ноќна вежба на воената морнарица. Според информациите од Министерството за одбрана, временските услови во...

Во Егејско Море се удавија 10 лица од кои пет деца

Најмалку десет бегалци, меѓу кои пет деца, се удавија кога нивниот брод потонал во Егејско Море, додека се обидувале да стигнат од Турција во Грција. Турската новинска агенција „Доган“ јави дека од бродот се спасени 43 лица. Бегалците тргнале од провинцијата Чанак-кале, спрема грчкиот остров Лезбос. Во Турција се наоѓаат 2,2 милиони бегалци од Сирија, а според податоците на Организацијата за миграција на...

Нова бегалска трагедија во Егејско Море

Нова бегалска трагедија се случи во водите на Егејско Море. Изутринава својот живот при транспорт од Турција го изгубија 20 бегалци при потонување на гумени чамци што ги пренесувале кон грчкиот брег. Трагедијата се случила во раните утрински часови, во близина на островите Фармакониси и Калолимнос, кога два чамци се превртеа на патот кон копното. Грчката крајбрежна полиција засега спаси околу шеесетина...

Потона брод во Егејско Море, се удавиле 18 лица

Најмалку 18 лица се удавиле откако во текот на ноќта потона брод кој пловел во Егејско Море кон грчкиот остров Калимнос. Како што известува турската новинска агенција „Доган“, припадниците на турската крајбрежна стража спасиле 14 лица, меѓу кои имало и Сиријци, Ирачани и Пакистанци. Според податоците на Обединетите нации, повеќе од 800.000 бегалци го преминале Средоземно Море на патот кон Европа оваа година,...

Се одржа тридневна обука за „Борба против дезинформации и проверка на факти“

Десетина млади лица од Југозападниот и Пелагонискиот регион учествуваа на тридневна обука за борба против дезинформации и проверка на факти која се одржа во Струга од 22 до 24...