Турција ги блокираше граничните премини со Бугарија поради стравување дека напаѓачот што изврши терористички напад во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул, би можел да избега преку Бугарија во Европа.

Турција на граничните премини распореди специјални сили за борба против тероризмот. Сите автомобили и патници се проверуваат, јавуваат бугарските медиуми.

Идентитетот на напаѓачот на ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул е утврден, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.

Напаѓачот кој уби 39 лица за време на дочекот на Нова година сè уште е во бегство, а Чавушоглу не сакаше да го открие неговото име.

Одговорноста за терористичкиот напад ја презеде Исламска држава.