fbpx

Топланите бараат зголемување на цената на парното, РКЕ наредната недела ќе одлучи за колку

-

Сите компании кои испорачуваат топлинска енергија бараат зголемување на цената на парното греење за претстојната грејна сезона. Од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информираат дека ги добиле нивните барања. Според нив, ЕСМ Енергетика бара зголемување на крајната цена што ја плаќаат граѓаните и компаниите за 64,79 отсто, Скопје-Север за 15,54 отсто, а БЕГ за 1,82 отсто.

Регулаторите во моментов прават анализи на доставените барања, во вторник ќе имаат подготвителна седница, а на крајот на следната недела ќе одлучуваат и ќе ја донесат конечната одлука за процентот за кој ќе биде корегирана цената на парното.

Како што посочи претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски, на денешната средба со новинарите, до крајниот рок, 31 мај годинава, трите компании на централниот систем за греење ги доставиле своите барања до регулаторите.

Новата цена на парното што ќе ја определи РКЕ ќе биде со важност од 1 август.

Минатата година немаше барања од компаниите за зголемување, односно цената на парното за скопјани остана иста.

Од РКЕ информираат и дека, цената на природниот гас на светските берзи бележи раст од 50 отсто, а таа учествува со 70 отсто во одлуката за крајна цена што се плаќа за парно греење.

„Во моментов цената на природниот гас на светските берзи бележи значителен раст за повеќе од 50 отсто, во однос на минатата година, кога се носеше одлука за цената на парното“, рече Бислимовски.

На системот на централно греење во Скопје на трите компании приклучени се околу 60.000 станови.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...