fbpx
Таг: Zoran Stavreski

таг: Zoran Stavreski

Русија не соработува со македонските истражни органи за изградбата на рускиот гасовод од 33 милиони евра

За предметот „Подарок“ сè уште се чека меѓународна правна помош од Руската федерација од каде треба да биде доставен доказниот материјал за изградбата на рускиот гасовод. Русија ниту еднаш нема одговорено на барањата на Јавното обвинителство, со што овој предмет што го отвори поранешното СЈО, веќе четири години е заглавено во ќорсокак. За случајот „тежок“ 33 милиони евра осомничени се...

Вистиномер: Четири години „подарокот“ од 33 милиони евра за рускиот гасовод сè уште е во истрага

Иако станува збор за една од највисоките суми за кои СЈО утврдило дека е оштетен буџетот, дури 33 милиони евра, со кои требаше да се регулира рускиот долг кон земјава, случајот сè уште тапка во место, а од Јавното обвинителство, кое ги презеде предметите на СЈО, велат дека сè уште се чекаат одговори од Русија. Ставрески само еднаш, во 2019...

Колку Зврлевски е неполитички обвинител, кажаа Јанкулоска и Ставрески во „бомбата“

Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, кој изјави дека за него специјалното обвинителство е политичко обвинителство, во една од „бомбите“ на опозицијата беше споменат од двајца политичари, министерот за финансии, Зоран Ставрески, и поранешната министрека за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на кои, според снимката, им завршил работа и отфрлил кривична пријава поднесена против Ставрески. Во аудиоснимката што опозицијата ја објави на 15 февруари,...

Предвидени 340 милиони евра за изградба на патишта следната година

За следната година се предвидени околу 340 милиони евра за изградба на патиштата и на автопатиштата, но и за бројни регионални патишта. Според министерот за економија, Зоран Ставрески, на тој начин ќе се подобри конкурентноста на економијата. При посетата на Босилово, Ставрески истакна дека буџетот за следната година има развојна компонента и историски највисоко ниво на капитални инвестиции во вкупна вредност...

Црвенковски и Ставрески се на иста линија за економската состојба

Поранешниот премиер и претседател, Бранко Црвенковски, гостувајќи во „Топ-тема“ на ТВ „Телма“, се осврна и на економската состојба во државата. Според Црвенковски, имаме неодржлив економско-финансиски систем, кој во еден момент „ќе експлодира како меур од сапуница“. - Имаме длабока економско-финансиска криза.Тоа што власта, со својата пропаганда и со лажните статистички податоци се обидува да создаде привид дека сме успешна економска земја, едноставно...

Ставрески: Политичката криза не е добра за стопанството

Политичката криза не е добра за стопанството на кое му треба стабилност и извесност. Ова денеска го изјави министерот за финансии, Зоран Ставрески, по презентацијата на Стратегијата за внатрешна финансиска контрола 2015- 2017. Тој додаде дека би било добро политичката криза што побргу да заврши за стопанството да ги оствари предвидените резултати. - Очекувам дека резултатите на стопанството засега нема да бидат...

Мицкоски денеска до Собранието ќе го достави предлогот за новата влада

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар на новата влада, Христијан Мицкоски, попладнево во 13:30 часот во Собранието ќе го достави предлог составот за новата влада. „Денеска 18.06.2024 година во 13:30 часот...