fbpx
Таг: земјоделско

таг: земјоделско

Само пет проценти од домаќинствата во Македонија се осигурани

Само пет проценти од домаќинствата во Македонија се осигурани и свесноста за осигурувањето кај граѓаните се уште е мала, изјави денеска претседателот на Здружението на осигурувањето при Стопанската комора на Македонија, Ѓорѓе Војновиќ. Тој рече дека во следниот период една од задачите на осигурителните компании ќе биде едукација на населението од потребата за осигурување, заради инвестирање во иднината. Војновиќ потенцираше дека...

Николовски: Нови злоупотреби во Министерството за земјоделство

Денеска, пред јавноста и пред граѓаните, објавувам нови докази и факти зошто министерот Михаил Цветков веднаш треба да си поднесе оставка, изјави Љупчо Николовски, дополнителниот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. „Ова е класичен фалсификат договор за закуп на земја во село Брод, општина Новаци. Еве го договорот за краткорочен закуп на 35 хектари, земја која прво ја добива таткото...

Уапсени десетмина што нелегално продавале медицински канабис

Десет лица се уапсени во четири градови низ земјава во акција за сузбивање на организирана криминална група која била инволвирана во организирање, набавка, продажба и пуштање во промет на...