fbpx
Таг: заразен персонал

таг: заразен персонал

Седум вработени во акушерско-гинеколошкото одделение во Прилеп се позитивни на ковид-19

Болничарка вработена во акушерско-гинеколошкото одделение во Прилеп инфицирала уште шест свои колеги со кои што работела, други болничарки и медицински сестри. Заболената болничарка ги криела симптомите и продолжила да оди на работа. По нејзина хоспитализација, извршено е тестирање и потврдено дека уште 6 други вработени се позитивни на корона вирусот. „Точна е информацијата дека во овој оддел има заболени лица...

Од 247 здравствени работници во земјава што заболеа од Ковид-19, досега се излечени 226

Од 247 здравствени работници во земјава што заболеа од Ковид-19, досега се излечени 226, информираше денеска министерот за здравство Венко Филипче. Според податоците на Институтот за јавно здравје, 91 отсто од заболените здравствени работници веќе се оздравени. - Им оддавам чест за храброста и посветеноста. На сите останати им посакувам брзо закрепнување - порача утрово на „Фејсбук“ министерот за здравство,...

Подофицер и војник на АРМ заразени со корона вирус

Генералштабот на АРМ информира дека во текот на денешниот ден потврдени се два случаи на припaдници на армијата кај кои на тестот за „Covid19“ се покажани позитивни параметри. Станува збор за подофицер и војник кои извршуваат работни задачи во гарнизонот Скопје, од кои едниот припадник извршувал работни задачи во воениот ресторан во касарната Илинден како помошен персонал. „Веднаш по сознанието...

Двајца доктори и две медицински сестри од Дебар заразени со корона вирус

Бидејќи персоналот е позитивен на корона вирус, од утре амбулантата во Дебар е под карантин. Ова на својот профил на Фејсбук го објави д-р Арбен Аголи, доктор педијатар од Дебар. Информацијата ја потврди и министерот за здравство Венко Филипче, кој на својот профил на Фејсбук напиша дека станува збор за двајца доктори и две медицински сестри. „Попладнево на корона вирус...

Владимир Путин во посета на Виетнам

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во Виетнам, каде ќе се сретне со лидерите на владејачката Комунистичка партија. Со оваа посета, рускиот претседател ја завршува својата кратка тура на официјални...