fbpx
Таг: За подобра Македонија

таг: За подобра Македонија

Мицкоски: По атентатот врз Македонија, со коалицијата ќе поднесеме пријави и претставки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски синоќа, по средбата со претседателите на партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ порача дека добил поддршка за поднесување кривични пријави  и уставни претставки донесувањето на уставните измени и за објавувањето на Законот за јазиците во Службен весник. Toj посочи дека и останатите лидери се согласил со оценката претходно искажана од ВМРО-ДПМНЕ, дека со овие...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го бојкотираат законот за јазиците

Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во име на партијата ги повика институциите на централно и локално ниво да го игнорираат и бојкотираат законот за јазиците и порача дека доколку одговорните во институциите поради тоа се соочат со проблеми или закани, правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ им стои на помош. - Овој закон...

Средба на коалициските партнери од „За подобра Македонија“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска се сретна со коалициските партнери од „За подобра Македонија“. На средбата, како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, се разговарало за актуелната политичка состојба, „случаите на политичките притисоци и реваншизам, како и размена на мислења околу актуелните теми врзани со предизвиците на надворешната политика, спорот за името и евроатланските интеграции.“ На состанокот било заклучено дека државата се...

Груевски и Вељаноски во Собрание на средба со пратениците од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, на својот фејсбук-профил сподели слика од пратениците од Коалицијата за подобра Македонија од кабинетот на претседателот на Собранието, на која се гледа како на чело седат досегашниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, а до него е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Милошоски напиша дека пратениците биле таму за да „ги афирмираат“ ставовите кои партијата постојано го...

Груевски одржа средба со коалициските партнери

Во просториите на ВМРО-ДПМНЕ денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, се сретнал со претседателите и со претставниците на партиите кои се дел од Коалицијата за подобра Македонија. „На средбата се разговараше за актуелната политичка ситуација, како и за најновите случувања во македонскиот парламент, вклучително и за незаконскиот обид за избор на претседател на собранието. На средбата беше осуден нелегалниот, противуставен...

Техничкиот премиер и лидерите на партиите 40 минути го чекаа Груевски на средба

Техничкиот премиер задолжен за изборите, Емил Димитриев, министерот за надворешни работи, Никола Попоски, министерот за финансии, Зоран Ставрески, и лидерите на околу 30 партии членки на коалицијата За подобра Македонија, денеска 40 минути го чекаа претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за да може да почне средбата што беше најавена за 12 часот во Порта „Македонија“. На средбата присуствуваат и претседателот на...

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...