fbpx
Таг: воен хеликоптер

таг: воен хеликоптер

Владата ги ослободи од плаќање за навигација сите воени и полициски летала од Србија, Црна Гора и Романија

Владата на Република Северна Македонија вчера преку видеоконференциска интернет врска ја одржала 98-та седница, на која е донесена одлука за ослободување од плаќање на надоместок за услуги за прелети и за терминални услуги во воздушниот простор на Република Северна Македонија на летовите на воените и полициските воздухоплови на Србија, Црна Гора и Романија. Ослободувањето од плаќање на надоместокот на услугите...

Воен хеликоптер се урна во Ирак – седум лица загинаа

Седум лица утринава загинаа откако воен хеликоптер се урна за време на обука, соопшти ирачкото Министерство за одбрана. Како што се наведува во соопштението, хеликоптерот „ми-17“ од руско производство се урнал во провинцијата Вазит. Засега не се знае причината за несреќата. Провинцијата се наоѓа на околу 160 километри југоисточно од Багдад, далеку од фронтот на војување со таканаречената Исламска држава....

Четири лица загинаа во пад на грчки воен хеликоптер кај Лариса

Четири воени лица загинаа, a една жена е тешко повредена во воен хеликоптер кој денеска се урна во област близу грчкиот град Лариса. Хеликоптерот летал од Лариса кон Кожани, кога се изгубил од радарот нешто пред 8 часот, во близина на областа Еласонас. Центарот за справување со кризи почнал потрага по хеликоптерот еден час подоцна. Грчките спасувачки екипи ги нашле остатоците...

Грчки воен хеликоптер се урна во Егејско Море

Двајца грчки воени пилоти и еден техничар загинаа доцна ноќеска при пад на воен хеликоптер кај островот Кинаро во Егејско Море. Специјалните сили на грчката војска сè уште трагаат по телата на загинатите, а засега сè уште се нејасни причините за падот на хеликоптерот. Хеликоптерот учествувал во ноќна вежба на воената морнарица. Според информациите од Министерството за одбрана, временските услови во...

Шпанија во потрага по воениот хеликоптер што се урна во Атлантикот

Шпанското министерство за одбрана се обидува да ги пронајде тројцата членови од екипажот на воениот хеликоптер што се урна во Атлантскиот Океан, во близина на Канарските Острови. - Луѓето исчезнаа, а ние не знаеме под кои околности. Не можеме да стигнеме до кабината - изјави шпанскиот министер за одбрана, Педро Моренес, по средбата со членовите на семејствата на исчезнатите војници. Владите на Шпанија...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...