fbpx
Таг: видливост

таг: видливост

Магла и намалена видливост на неколку патни правци

Поради магла намалена видливост има на неколку планински превои низ државата, информираат од јавното претпријатие „Македонија пат“. На патниот правец Тетово-Попова Шапка видливоста е од 30 до 50 метри, на Страцин од 100 до 150 метри, на планинскиот превој Стража од 100 до 150 метри и на планинскиот превој Плетвар до 50 метри. На останатите државни патишта сообраќајот се одвива во...

Поради магла намалена видливоста на патниот правец Тетово – Попова Шапка, Буково и Стража

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од снег со слаб интензитет само на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, но во моментов не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. Поради појава на магла, додаваат од АМСМ, намалена видливост до 50 метри има на...

Сообраќајот се одвива непречено, магла на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, а на повисоките планински места во западните и југозападните делови од државата има остатоци од кашест снег на коловозот, кој не претставува пречка за одвивање на сообраќајот, информираат од АМСМ. Снег со слаб интензитет провејува на Маврово и на планинскиот превој Стража, во Гостивар врнежите се од дожд и снег. Намалена видливост...

Намалена видливост поради магла на Ѓавато, слаб снег провејува на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, намалена видливост поради појава на магла, од 20 до 30 метри, има од Тетово до Шипковица и на планинскиот превој Ѓавато од 30 до 50 метри, информираат од Авто-мото сојузот. Дожд врне низ целата земја, додека слаб снег провејува на Крива Паланка, Стража, Крушево, Буково, Ѓавато и Смојмирово. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена...

Намалена видливост на Стража поради магла

Сообраќајот на државните патишта вечерва се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. Намалена видливост поради појава на магла има на патниот правец Тетово – село Гајре, до 50 метри и на планинскиот превој Стража од 80 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна...

Намалена видливост поради магла во Битола, Прилеп, Ресен и Тетово

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, а на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони. До 150 метри видливост поради магла има во Битола, Прилеп и Ресен, додека во Тетово видливоста е 50 метри, информираат од ЈП „Македонија пат“. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено...

Намалена видливост на Ѓавато и на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Сообраќајот низ државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на густа магла, намалена е видливоста на патниот правец Тетово - Попова Шапка, од 30 до 50 метри, како и на планинскиот превој Ѓавато, од 50 до 100 метри. АМСМ препорачува внимателно возење и прилагодена брзина на движење според условите на патот.

Видливоста на Стража е намалена поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Поради појава на магла, видливоста на планинскиот премин Стража е намалена од 80 до 100 метри. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга,...

Намалена видливост на повеќе патни правци поради магла

Поради појава на магла, видливоста е намалена од 30 до 50 метри во Павлешенци, од 50 до 100 метри на Кула и на патниот правец Петровец – Хиподром, информира Автомото-сојузот на Македонија. Поради штрајк на грчките земјоделци, граничниот премин Евзони сè уште е затворен за сообраќај. Премините Дојран и Меџитлија се отворени за сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива по...

Сè уште е во прекин сообраќајот на обиколницата на Битола, се вози низ градот

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Битола – Ресен преку обиколницата кај Битола е во прекин поради свлечиште и сообраќајот се пренасочува преку градот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Во попладневниот извештај се вели дека сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на повисоките места, а во западниот дел од земјава на места со остатоци од...

Намалена видливост кон Катланово и кон Тетово поради магла

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по на места влажни коловози, информираат од Автомото-сојузот на Македонија. Појава на магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Велес - Катланово и кон Тетово. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница -...

АМСМ препорачува да се вози внимателно по влажните коловози

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Магла со видливост од 50 до 100 метри има во Делчево, соопшти Автомото-сојузот на Македонија. Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонски Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово - Дебар - Струга, Д.Капија – Удово,...

АМСМ: Сообраќајот се одвива по влажни коловози со намалена видливост поради магла

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на Страцин до 50 метри. На коловозите има остатоци од кашест снег по интервенцијата од дежурните екипи на Јавното претпријатие „Македонија пат“, информираат од АМСМ. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Особено внимание е потребно на делниците што минуваат...

Поради магла, намалена видливоста на повеќе патни правци

Сообраќајот на сите државни патишта во земјата утрово се одвива без забрани, по претежно влажни коловози, информираат од Авто-мотосојузот на Македонија (АМСМ). Поради појава на магла, видливоста е намалена од 50 до 100 метри во Битола, Прилеп, Скопје, Куманово, Тетово, Кочани, Струмица, Гевгелија, Сарамзалино, Павлешенци, како и на патните правци Велес - Скопје и Велес - Штип. Од АМСМ препорачуваат внимателно...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...