fbpx
Таг: Вагнер Група

таг: Вагнер Група

Ниту потврдено, ниту одречено регрутирањето доброволци од страна на Вагнер во регионот

Вагнер групата е приватна воена компанија, со изразени врски со руската влада, чиј сопственик е Евгениј Пригожин, именуван како „готвачот на Путин“ поради бројните зделки поврзани со подготовка и продажба на храна во и околу Кремљ. Втора значајна фигура на Вагнер е Дмитриј Уткин, поранешен припадник на специјалните сили на ГРУ – руската воена разузнавачка служба. Вагнер е таму...

Над 30.000 руски платеници на Вагнер се убиени или повредени од почетокот на војната во Украина

Над 30.000 платеници кои се борат за руската паравоена група Вагнер се убиени или повредени од почетокот на војната во Украина, соопштија американските власти. Портпаролот на Белата куќа, Џон Кирби изјави дека групата претрпела значителни загуби во последните недели, при што во акција биле убиени околу 9.000 борци, пишува BBC. Најголем дел од платениците на Вагнер се регрутирани во руските...

„Готвачот на Путин“ Евгениј Пригожин призна вмешување во изборите во САД

Рускиот бизнисмен Евгениј Пригожин призна вчера дека се вмешувал во изборите во САД и порача дека ќе го прави тоа и во иднина. Ова е првото признание за нешто за што Западот долго време обвинува, а доаѓа од личност што беше обвинета од официјален Вашингтон за обиди за влијание во американската политика, јави Ројтерс. Во коментарите што службата за односи...

Руски бизнисмен, близок до Путин, доби големи концесии за нафта и гас во Сирија

Контроверзниот руски бизнисмен Евгениj Пригожин, кој важи за близок до официјална Москва, посебно до рускиот претседател Владимир Путин, најверојатно стои зад две релативно непознати фирми што минатиот месец добија концесии за исцрпување нафта и гас од три наоѓалишта во Сирија, пишува руска „Новаја Газета“. Чудното во тоа е што за компаниите „Меркуриј“ и „Велада“ не слушнал никој од руските нафташи,...

Србија и Унгарија ќе му предложат на регионот да се приклучи кон изградбата на брза пруга

Србија и Унгарија ќе ги поканат Северна Македонија, Албанија, Грција, Бугарија и Турција да се приклучат кон изградбата на брзата железница во регионот, која за почеток ќе ги поврзува...