fbpx
Таг: униформа

таг: униформа

Графички изменета фотографија манипулира дека на украинската униформа имало нацистички симбол

Фотографијата од објавата што ја рецензираме, на која се гледаат две лица на чии униформи има нацистички симбол, е графички изменета. Странски проверувачи на факти утврдиле дека амблемот со украинското знаме е додаден со монтажа на униформата на човекот од левата страна. А орелот, пак, на ракавот на мажот од десната страна, е копиран од униформата на мажот од...

Вистиномер: Артем Бонов не е припадник на украинското Министерство за внатрешни работи

Артем Бонов, човекот кој е претставен на фотографијата споделена во постот е Украинец со крајно десничарски ставови. Тој има свој Јутјуб канал. Бонов е облечен во стара униформа, на што укажува натписот „Милиција“ на задната страна – на грбот.  Ваквите униформи се користеле до ноември 2015 година, а оттогаш униформите се заменети со поинакви, така што фтографијата  дефинитивно не...

Нема кој да крои капи за АРМ – никој не се пријавил на огласот

Ниту една фирма не се пријавила на огласот на Министерството за одбрана за конфекционирање на капи и ветровки за маскирни теренски униформи за АРМ, објавен на 30 ноември лани. Поради тоа, Министерството минатата недела го поништило огласот. Министерството за одбрана на 30 ноември лани објави оглас за конфекционирање на ветровки од ткаенина за воено теренска униформа во основна маскирна шара...

Институциите купувале исти производи и услуги по огромни разлики во цените

Центарот за граѓански комуникации денеска го објави индексот на рационалност, во кој се споредени цените по кои се купувани зимски и летни работни униформи, што се дел од личната заштитна опрема (ХТЗ-опрема) кај комуналните претпријатија. Најголемата разлика во цената е евидентирана во набавката на летните работни униформи. „Летните работни униформи комуналните претпријатија ги купувале по цени од 424 до 2.773...

Заев: Експертите се против промена на државните симболи, банкнотите и униформите

Банкнотите се употребуваат на територијата на целата држава и испишувањето на друг јазик на нив, покрај македонскиот, е спротивно на уставните одредби, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање, по презентацијата на програмата на партијата за новата влада. Ова, како што рече Заев, бил ставот на уставните експерти што ги консултирала партијата. Истото важи за униформите...

Генерал Ндрецај ја промовира униформата на гардата на Илирида

Хамди Ндрецај, познат и како Пантер, кој се претставува како командант на „гардата на република Илирида“, неодамна ја облече и ја покажа униформата на гардата. Порталот „Алмакос“ ја пренесува изјавата на Надрацај во која тој вели дека уникатната сива униформа ја направиле во чест на загинатиот херој Имер Гавазаи, кој бил убиен пред седум години во Бродец, Тетовско. Пантер во изјавата...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...