fbpx
Таг: Трајко Славевски

таг: Трајко Славевски

СДСМ: Порастот од 1,2 отсто во последниот квартал на 2017 е закрепнување на економијата

Порастот на Бруто домашниот производ (БДП) од 1,2 отсто во последното тромесечје од 2017 година ја потврдува исправноста на економските политики на Владата предводена од СДСМ и е уште еден во низата показатели дека економијата се стабилизира и се движи во добар правец, порачува СДСМ. Во однос на обвинувањата за нула отсто на економскиот пораст што вчера ги искажа Трајко...

Славевски: Нема пораст, нема инвестиции – издишаа економските очекувања од СДСМ

Издишаните очекувања кај економските субјекти од новата власт предводена од СДСМ се гледаат преку непостоечкиот пораст на економијата, а дополително падот на бруто-инвестициите укажува дека и во следните години македонската економија ќе остварува ниски стапки на пораст, порача денеска Трајко Славевски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. - Во периодот кога вообичаено се очекува забрзување на порастот на економијата по...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...