fbpx
Таг: станица

таг: станица

Лажна тревога во Милано, метрото повторно во функција

Подземната железница во Милано повторно почна да сообраќа, по краткиот прекин кој следуваше откако на станица во центарот на градот беше пронајден сомнителен пакет. Истрагата покажала дека пакетот не содржи експлозив, соопшти миланската служба за јавен превоз. Сообраќајот претходно беше целосно во прекин, а централната метро-станица беше евакуирана додека стручни лица за експлозив го прегледувале сомнителниот пакет, кој содржел батерија и...

Поради сомнителен пакет, евакуирана метро-станица во Милано

Метро-станица во центарот на Милано била евакуирана и запрен бил сообраќајот на подземната железница откако бил пронајден сомнителен пакет, објави службата за јавен превоз на Италија. Од службата соопштиле дека полицијата во моментов истражува дали пакетот содржи експлозив. Овој месец во Италија зајакнати се мерките за безбедност по терористичките напади што се случија во Франција и во Германија, а исто така интензивирана...

Граѓаните ја блокираа улицата пред полициската станица „Пролет“

Откако по завршувањето на денешниот протест, полицијата во близина на Градска болница во Скопје го приведе возачот  на „пикапот“ на „Шарената револуција“, пред полициската станица „Пролет“, се собраа повеќе граѓани кои ја блокираа улицата. Приведениот се уште е во станицата, а од полицијата и покрај инсистирањето на „Мета“ не добивме одговор зошто е приведен возачот на пикапот. Од „Шарена револуција“ и на...

ЈКП Тетово обвинето за загрозување на животната средина

Обвинителен предлог за загрозување на животната средина и на природата со отпад, поднесе Основното јавно обвинителство Тетово против Јавното комунално претпријатие Тетово. Комуналното претпријатие се товари дека комуналниот отпад го одложува на претоварна станица, која не работи по стандарди. - Се работи за отворен тип на претоварна станица, каде се одложува комуналниот отпад од градот и од приградските населби, а...

ВМРО-ДПМНЕ: Ќе направиме ревизија во секоја полициска станица, многумина ќе одговараат

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение се обрати до техничкиот министер Оливер Спасовски, и како што велат, неговите партиски соработници од СДСМ во неговиот партиски кабинет во МВР, како и од него поставените началници во секторите за внатрешни работи (СВР) во внатрешноста, заедно со нивните подредени, дека со внимание ја следи нивната работа. „Секојдневно се анализира нивното постапување и набрзо ќе дојде денот...

Му ја искинал кошулата на полицаецот што го застанал

Вчера, во 9.15 часот, на автопатот Велес - Тетово, обиколница Скопје, кај клучката Мирковци, полицајци од сообраќајна патрола, при преземање службени дејства над возило „голф“ со скопски регистарски ознаки, сопственост и управувано од Ф.Р. (28) од село Љуботен, биле омаловажувани. Возачот се обидел да им ги одземе службените акти, при што во еден момент ја турнал вратата на службеното возило...

УХМР ќе пушти во употреба нова метеоролошка станица

Управата за хидрометеоролошки работи денеска ќе го одбележи Светскиот ден на метеорологијата. По овој повод ќе биде пуштена во употреба современа автоматска метеоролошка станица.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...