fbpx
Таг: Спотлајт

таг: Спотлајт

„Снепчет“ достигна 293 милиони корисници дневно, за 23 отсто повеќе од лани

Голем успех на апликацијата за пораки „Снепчет“. Бројот на дневни корисници на оваа апликација се искачил на 293 милиони, што е за 23 отсто повеќе од истиот период во 2020 година. Ова е своевиден рекорд на бројот на корисници на оваа апликација од нејзините почетоци, јавува Engadget. „Снепчет“ годинава успеа да го претрка „Твитер“ според бројот на корисници секојдневно, а...

„Спотлајт“ откри нова афера: Сексуална злоупотреба на деца во приватни училишта во САД

Сексуални малтретирања со децении се одвивале во приватни училишта на североистокот на САД, а одговорните најчесто предоцна реагирале или ги игнорирале обвиненијата од повеќе од 200 жртви, пишува „Бостон глоуб“. Весникот наведува дека многу од фактите веќе им се познати на правосудните органи, потсетувајќи на повеќе од 90 почнати судски процеси. Голем дел од процесите се сопрени, а многу од нив...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...