fbpx
Таг: Сопиште

таг: Сопиште

Без вода утре и задутре голем дел од општините Кисела Вода и Аеродром

Поради реконструкција на водоводна линија што ќе се изведува кај новиот кружен тек меѓу булевар Србија и улицата Христо Татарчев кај последна 24-ка, од утре во 20 часот до сабота претпладне или напладне, без вода ќе биде голем дел од источното подрачје на Скопје, соопшти Центарот за управување со кризи - Скопје. Без вода ќе бидат Аеродром и Ново Лисиче...

Продолжува судењето на Јанакиески за „Сончев Град

Ново рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) наречен  „Топлик“ во кој се осомничени поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и уште пет лица за продажба на градежна парцела во скопско Сопиште, за комплексот „Сончев Град“ треба да се одржи денеска во Основен суд Скопје 1. Јанакиески, според обвинението од СЈО, како раководно лице во Министерството за...

Латас и Јанакиески денеска на судења за „Тотал“ и „Топлик“

Во Основниот суд денеска треба да се одржат две рочишта од случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Тоа се предметите „Топлик“ и „Тотал“, во кои обвинети се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот главен уредник на телевизијата „Сител“ и на весникот „Вечер“, Драган Павловиќ - Латас. Минатото рочиште за  „Топлик“ беше одложено поради болест на обвинетиот...

Општина Сопиште го бара споменикот на Ќосето за да го постави на кружниот тек

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани пред Судска палата тврдејќи дека е дивоградба. Ова одлука општината ја донела по денешната седница на Советот на која било одлучено доколку Здружението им го даде споменикот, тој да биде поставен на кружниот...

Седум лица се затруле со печурки во Сопиште

Седум лица од скопското село Сопиште се затруле со печурки што самите ги набрале. Петмина од затруените, како што пренесува „Телма“, денеска биле донесени во Клиниката за токсикологија. Лекарите на клиниката попладнево очекувале уште две лица, кои пријавиле дека им е потребна медицинска помош поради труење со печурки. Луѓето синоќа ги јаделе печурките што самите ги набарале, а првите симптоми на...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...