fbpx
Таг: снежна бура

таг: снежна бура

Бурата во САД однесе 37 животи, жителите во западен Њујорк заробени под снег

Најмалку 37 лица загинаа среде бруталната зимска бура која изминативе денови ги зафати САД, додека делови од западен Њујорк се затрупани под снежна покривка од над еден метар, оставајќи заглавени возила среде улица и илјадници семејства без струја за време на божиќните празници, јави Си-ен-ен. Гувернерката на Њујорк, Кети Хочул, изјави дека оваа бура е „најразорната досега во долгата историја...

Снежната бура во САД досега одзеде 19 животи

Најмалку 19 лица загинаа во САД како последица на огромната снежна бура што ја зафати оваа земја. Под мраз се околу 200 милиони американски граѓани за време на божиќните празници. Снабдувањето со струја во некои од американските држави е отежнато, па така 1,5 милиони жители останаа без електрична енергија. Невремето ги погоди и јужните делови на САД, но најопасни...

Откажани повеќе летови во САД поради снежната бура на североистокот

Снежната бура, која ја најавија метеоролошките служби на САД, го погоди денеска североисточниот дел на државата, поради што се откажани повеќе летови. Властите им препорачаа на луѓето да останат во своите домови. Државните училишта во Њујорк, Бостон, Вирџинија и во Филаделфија се затворени. Националната метеоролошка служба на САД издаде предупредување за снежна бура во региони во осум сојузни држави, вклучувајќи ги Њујорк,...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...