fbpx
Таг: Снежана Лупевска Созен

таг: Снежана Лупевска Созен

Доделени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар денеска ги додели наградите на ЕУ за истражувачко новинарство. Новинарите Снежана Лупевска Созен, Миомир Серафиновиќ и Билјана Николовска ја добија првата награда за сторијата „Крадење идентитети на граѓани за криминални цели“. Втората награда ја доби новинарката Сашка Цветковска за сторијата „Тајните играчи од САД позади македонските 'фејк њуз' велешки сајтови“. Третата новинарска награда...

ССНМ најостро ги осуди заканите со тужби од бизнисменот Гечев кон Лупевска Созен

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници ССНМ, изразува најостра осуда и протест поради директните закани кон новинарката Снежана Лупевска Созен и телевизија „Телма“ искажани вчера за време на интервјуто на „Топ тема“ од страна на сопственикот на „ИГМ трејд“, Илија Гечев, се вели во соопштението на ССНМ. Во него се додава дека јавната закана дека Лупевска ќе биде повеќекратно...

Атанасова Точи и Лупевска Созен ги добија наградите за истражувачко новинарство на ЗНМ

Здружението на новинари на Македонија денеска ги додели годишните новинарски награди за животно дело и за истражувачка сторија, по повод 72-годишнината од формирањето на ЗНМ. Добитнички на наградата за истражувачко новинарство се новинарките Менче Атанасова Точи и Снежана Лупевска Созен, а наградата за животно дело му беше доделена на новинарот Љубомир Гајдов. Лупевска Созен е наградена за емисијата „Код“, односно за настаните од 27...

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...