fbpx
Таг: слеп

таг: слеп

Гејмерот Тај “Tyleniphe” е првото лице со слепило што успеало да ја заврши Diablo 4

Diablo 4 скриншот од играта
Гејмерот Тај “Tyleniphe” е првото лице со слепило што успеало да ја заврши играта Diablo 4 без никаква туѓа помош. Инаку, играта Диабло 4 има помагала, односно поставки што овозможуваат ориентација во играта за слепите лица. Станува збор за аудио-читачи на текстот на екранот, потоа звук со висок квалитет и звучни предупредувања. Играчот Tај боледува од атрофија на оптичките нерви...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...