fbpx
Таг: шипманзо

таг: шипманзо

(Видео) Шимпанзото Коко го прослави 26-тиот роденден со вкусна торта

Популарното шимпанзо Коко наполни 26 години, а вработените во Зоолошката градина Скопје му приредија вкусно изненадување. „Роденденот го прослави заедно со својата Зоо негувателка Билјана со која се родени на ист ден. Подароци и торти направени од ориз, јатки и овошје покрај славеникот, добија и останатите шимпанза“, објавија од Зоо Скопје. „Среќен 26-ти роденден Коко. И понатаму да бидеш најсакан од сите нас, особено од екипата што се грижи...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...