fbpx
Таг: сепса

таг: сепса

Здравствени инспектори ја истражуваат причината за смртта на новороденчето од Прилеп

Инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) денеска се во болницата во Прилеп, каде што ги истражуваат причините за смртта на новороденчето кое починало вчера во оваа установа. Директорката на ДСЗИ, Рената Младеновска, најави дека инспектори ќе има и на Клиниката за Детски болести. Новороденчето било зрачено поради бебешка жолтица, а поради компликации било пратено во Скопје. „Поверував и...

Бебе почина од сепса на Детската клиника во Скопје

Бебе старо само десет дена, родено во болница во Прилеп, денеска починало на Детската клиника во Скопје. Случајот го обелоденила неговата мајка на социјалните мрежи. Таа вели дека бебето се родило здраво, а во Скопје било испратено на третмани против жолтица. Од Детската клиника информираат дека бебето при приемот било во тешка состојба и на кислородна поддршка. На клиниката се...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...