fbpx
Таг: салмонела

таг: салмонела

АХВ не најде салмонела во храната од која се затруја ученици од Карпош

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вели дека не пронашле салмонела во земените мостри од храна и суровини за подготовка на храна од училиштата во Карпош, каде минатата недела беа пријавени седум случаи на затруени деца од салмонела. АХВ извршила проверка на сите училишни кујни во Општина Карпош каде се подготвува храна, беа пријавени случаи на сомнежи на труење...

Инспектори влегоа во „Ванила фуд“ откако школски деца заболеа од салмонелоза

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во соработка со Државниот санитарен и здравствен инспекторат и стручни лица од Центарот за јавно здравје, спроведуваат вонреден инспекциски надзор кај операторот со храна „Ванила фоод” – ДООЕЛ Скопје и добавувачите на суровини за овој оператор, кој со храна снабдува неколку кујни на основни училишта во Општина Карпош. Надзорот се случува поради пријави...

Седум деца заболени од салмонела во училишта во Карпош, се испитува храната и хигиената во кујните

Седум ученици кои учат во основните училишта „Владо Тасевски“, „Војдан Чернодрински“ и во „Јан Амос Коменски“ биле заболени од инфекција предизвикана од бактеријата салмонела (dg. sаlmonellozis), потврдија за Мета од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ). Веќе се земени брисови од вработените во кујните во училиштата, а резултати се очекуваат најдоцна до сабота. Како што информира директорката Рената Младеновска, ДСЗИ...

„Лакталис“ повлекува храна за бебиња поради салмонела

Француската компанија „Лакталис“ ќе го повлече млекото за бебиња произведено во фабриката во градот Краон, откако десетици бебиња заболеа од бактеријата салмонела. Досега се утврдени 35 вакви случаи во Франција, едно во Шпанија, а има еден сомнителен случај и во Грција, но допрва треба да се утврди дали бебето се разболело од млекото на „Лакталис“ произведено во Краон. Министерот за...

АХВ: Во Македонија нема увезено пилешко месо со салмонела од Хрватска

Во Република Македонија не се увезени преработки од месо од производителот „Перутнина“ од Птуј, со датум на производство и лот за кој хрватското Министерство за земјоделство вчеравечер наредило повлекување од пазарот во Република Хрватска поради утврдено присуство на бактеријата салмонела, соопшти Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Од агенцијата наведуваат контролата што ја извршиле дежурните инспекциски тимови е покажа дека преку...

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...