fbpx
Таг: руски дипломати

таг: руски дипломати

Петровска: Протераните руски дипломати се обиделе да се мешаат во националните интереси

Тројцата руски дипломати и рускиот свештеник Васијан Змеев, кои неодамна беа протерани од земјава се лица кои работеле спротивно на дипломатските правила и се обиделе да се вмешаат во стратешките национални интереси на нашата држава, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска, на денешната прес-конференција со словенечкиот министерот за одбрана, Марјан Шарец. Таа додаде дека секој што ќе се обиде да...

Русија се закани со одговор на протерувањето на тројца дипломати од Македонија

„Неодговорниот и непријателски напад на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“. Вака портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го коментираше наводното протерување на тројца руски дипломати од земјава. Според руското МНР, на 12 септември, македонските власти, без образложение прогласиле за „персона нон грата“ тројца дипломати од руската амбасада во Скопје. „Забележуваме дека северномакедонските власти продолжуваат...

Северна Македонија прогласи пет руски дипломати за персона нон грата

Во просториите на Министерството за надворешни работи (МНР) денеска бил повикан амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин и му биле врачена дипломатска нота, со која петмина вработени во Амбасадата на Руската Федерација се посочени како непожелни во земјава, односно прогласени за „персона нон грата“, соопшти македонското МНР. Петтемина дипломати, чии идентитети не се соопштени, мора да ја напуштат...

Бугарија протера двајца руски дипломати поради шпионажа на нејзината армија

Бугарското министерство за надворешни работи протера двајца руски дипломати за кои обвинителите се сомневаат дека биле вмешани во шпионирање, давајќи им 72 часа да ја напуштат земјата. Двајцата дипломати барале класифицирани информации за плановите за модернизација на армијата и за одржување на воената опрема од 2016 година и имале за цел информациите да ги пренесат на странска држава или странска...

„Ројтерс“: Руските дипломати во Грција вршеле „многу нелегални активности“ на протестите против Македонија

Руските дипломати кои Грција ќе ги протера поради мешање во внатрешните работи на Грција, како и обид да го поткопаат Договорот за името со Македонија, биле инволвирани и во „многу незаконски активности“ поврзани со протестите во Грција против Договорот, дознава агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесува агенцијата, Грција ја информирала Русија во петокот, давајќи неколку дена дипломатите да ја напуштат земјата. Дипломатите се...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...