fbpx
Таг: ризици од поплави

таг: ризици од поплави

Порталб: Општина Чаир сѐ уште ја нема регулирано атмосферската канализација за населбата Серава

Скопјани веќе неколку дена се будат со врнежи од дожд, а прогнозите се дека истите ќе продолжат и во наредните денови. За повеќето граѓани ова е обично и очекувано известување во текот на есента, но за жителите од населбата Серава, ова е причина за вознемиреност, пишува Порталб.мк. Врнежите од дожд се страв и грижа за жителите на оваа населба, каде...

Потпорните ѕидови на реката Пена кај тетовската болница ќе бидат готови до април

Има 7 месеци откако започнаа градежните работи на потпорните sидови на реката Пена во близина на тетовската болница. Во ноември минатата година, од општина Тетово најавија дека овој проект ќе биде готов до крајот на декември. Поминаа три месеци, а потпорните ѕидови сè уште не се готови. Сега, од истата општина ни беше ветено дека овој проект ќе биде...

Град Скопје изработи анализа за можностите за намалување на ризикот од поплави

„Анализа на можностите за намалување на ризикот од поплави во Скопскиот Регион“ е името на студијата што Град Скопје ја изработи во соработка со УНДП, а денеска беше презентирана пред јавноста. - Градот Скопје почнува нова практика во начинот на работењето, во смисла на споделување на резултатите од научните студии со јавноста. Сакам да нагласам дека Градот Скопје и УНДП во декември...

Дизелот поевтинува за 2,5 денара по литар, бензините остануваат на стара цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) ја соопшти најновата одлука за цените на горивата, со која ќе поевтинат дизел горивото за 2,5 денара и екстра-лесното масло за...