fbpx
Таг: радикализам

таг: радикализам

Кривична пријава за тројца македонски државјани, се приклучиле на ИСИС

Во рамките на глобалната борба против тероризмот полицијата приведе тројца македонски државјани, на кои им е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело "служба во непријателска војска", соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Тие, како што кажаа од МВР, се приклучиле во вооружените формации на терористичката организација Исламска држава (ИСИС) на територијата на Сирија во текот на 2014 година и...

Верска пропаганда која му се заканува на Косово

Опасните содржини кои промовираат политички ислам, верски екстремизам, вклучително и „света војна“ (џихад) за создавање на исламска држава и непочитување на уставот на земјата, и натаму се присутни на стотици веб-страници на албански јазик, пренесува на македонски „Вистиномер. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   KALLXO.com, во своето истражување спроведено за Центарот против дезинформации на Западен Балкан, предводен од Фондацијата Метаморфозис, откри...

Џезаир Шакири – Хоџа ќе го советува Заев за плата од 36.000 денари

Поранешниот пратеник во Собранието, Џезаир Шаќири, е времено ангажиран како надворешен соработник од областа на внатрешната безбедност и борба против радикализмот, за потребите на канцеларијата на премиерот Зоран Заев, потврди Владата претпладнево. По два дена молк Владата потврди дека поранешниот командант на ОНА, е ангажиран да го советува Заев. Шаќири е времено ангажиран со договор за една година и ќе зема...

Дачиќ: Кризата во Македонија ескалира поради проектот „Голема Албанија“

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, денеска оцени дека бебедносно-политичката ситуација во светот, но и во регионот е влошена. Тој наведе дека во многу земји од регионот се зајакнал национализмот, а политичката сцена се радикализирала. - Тоа особено беше видливо во Хрватска и во БИХ во текот на 2016 година. На почетокот од 2017 година дојде до ескалација на кризата во Македонија, во...

Земон: Исламскиот радикализам е најголемо зло на денешницата

Глобализација, миграции, туризам, фундаментализам и радикализам беа темите на кои се осврнаа предавачите на петтата Меѓународна конфереција за културно наследство, туризам и медиуми, која денеска заврши во Охрид. Професорот Рубин Земон од Универзитетот „Евро-Балкан“ од Скопје, смета дека еден од егзистенционалните проблеми со кои се соочува светот е исламскиот радикализам. - Тоа е предизвик, не само на Балканот, туку и во светот. Во...

Попоски: Подготовката на изборите не остава простор за изговори околу резултатите

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска на министерскиот состанок на земјите членки на Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ), истакна дека тероризмот, насилниот екстремизам, радикализацијата и мигрантската криза претставуваат сериозни безбедносни предизвици со кои се соочува регионот на ОБСЕ. - Македонија е активен партнер на меѓународните антитерористички коалиции и ќе продолжи да придонесува кон напорите за сузбивање...

Франција ќе ги затвори радикалните џамии

Предлогот за затворање на џамиите, во кои се собираат радикалните исламисти во Франција, ќе биде разгледан од Владата, најави францускиот министер за внатрешни работи, Бернар Казнев, по терористичкиот напад во Париз и  по прогласувањето вонредна состојба. - Вонредната состојба е желба, цврсто и одлучно да пристапиме во протерувањето на оние кои треба да бидат протерани, бидејќи проповедаат омраза во Франција,...

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...