fbpx
Таг: Проценката на состојбата на добро владеење на извршната власт

таг: Проценката на состојбата на добро владеење на извршната власт

Метаморфозис ги презентираше резултатите за отвореноста на институциите во земјава и регионот

Фондацијата Метаморфозис, во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество, одржа презентација и дискусија на резултатите од Проценката на состојбата на добро владеење на извршната власт. Настанот се одржа на 14 октомври на платформата Зум, и на него учествуваа бројни претставници од државните институциите, невладиниот сектор и академијата во земјава. Учесниците разменија мислења и ставови за отвореноста на македонските...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...