fbpx
Таг: прекршочни постапки

таг: прекршочни постапки

Поведени четири прекршочни постапки за службеници кои не постапиле по барања за информации од јавен карактер

Четири прекршочни постапки се при крај за службени лица во институциите - иматели на информации од јавен карактер, кои не постапиле по однос на барањето за пристап до информации од јавен карактер, одговори денеска директорката на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите, Пламенка Бојчева на прашање на „Мета.мк“. Имало шест поведени прекршочни постапки, но две од...

ААВМУ бара прекршочна постапка против „Алсат-М“ и „Шења“, не информирале балансирано за изборната кампања

Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми на 29. седница го разгледа Извештајот од изборното медиумско претставување за време на Предвремените парламентарни избори 2020 година. „Во таа насока Советот заклучи против телевизиите „Алсат-М“ и „Шења“ да се покрене прекршочна постапка пред надлежниот суд бидејќи спротивно на членот 75 став 1, а во врска со член 75-а став 1 точка...

МВР до денес утврдило 105 случаи на непочитување на самоизолацијата

Министерството за внатрешни работи информира дека од започнувањето на примената на мерките и препораките на Владата  заклучно со денеска (22.03.), поднесени се вкупно 77 кривични пријави, а по основ на член 206 и член 205 од Кривичниот законик. Во дел од вкупно поднесените кривични пријави се застапени и двата члена од Кривичниот закон - “пренесување заразна болест“ (чл.205) и “непостапување...

Ад хок комисијата за медиуми не поведе прекршочни постапки

Ад хок телото за медиуми денеска одлучи да не поведе ниту една прекршочна постапка против медиумите за последните десет дена од известувањето од изборната кампања. Комисијата одби два предлози за поведување постапки, а во повеќето случаи комисијата едногласно гласаше против поведување постапка. Со оваа седница заврши оценувањето на работата на телевизиите и на радијата во врска со изборите. Според најавите, ад...

Одложено судење на Савески и на Куновски, судот чека податоци од МВР

Судијката Весна Петровска-Тагасовска денеска го одложи судењето на членовите на Левица, Здравко Савески и Владимир Куновски, обвинети дека учестувале во демолирањето на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов на 13 април, за време на протестите, ден по неговата одлука за аболиција на 56 лица, политичари и нивни соработници. Рочиштето е одложено бидејќи, како што пренесува „Академик“, судот ги чека податоците...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...