fbpx
Таг: политички прогон

таг: политички прогон

ВМРО-ДПМНЕ: Судот е директен учесник во продлабочувањето на кризата поттикната од власта

Дурловски, Илиевски, Јовановски, Дамовски, Чавков, пратениците и сите останати кои се неправедно притворени за настаните од 27 април, се терористи колку што се терористи македонските иселеници кои вчера протестираа низ Европа и светот, повторно реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за продолжувањето на притворите на осомничените за минатогодишните насилства во Собранието. Од партијата велат дека Македонија е узурпирана држава каде е...

Мицкоски разговарал со претставници на ЕУ за актуелните случувања во Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имал средба со Жан-Кристоф Белијард, директор во службата за надворешна политика на Европската Унија, Ангелина Ајхорст, директор за Западна Европа, Западен Балкан и Турција и Геновева Руиз Калавера, директор во Директоратот за проширување на Европската комисија, соопштија од партијата. На средбата присуствувал и Амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. На неа, како што...

ВМРО-ДПМНЕ: Пет отсто од собранискиот состав е во притвор

Постапките кои што се спроведуваат против бранителите на Уставот се незаконски и правно неосновани, притворените лица од 27 април се жртва на политички прогон, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Република Македонија не е демократска држава. Во Македонија во моментов пет отсто од целокупниот собраниски состав, односно 12 проценти од опозицијата е во притвор. Тие пратеници се под директна закана...

ВМРО-ДПМНЕ изгласа резолуција за осуда на политичкиот прогон

ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот во Валандово изгласа резолуција за осуда на политичкиот прогон организиран од СДСМ. Конгресот го осуди, како што велат, политичкиот прогон спроведуван од СДСМ и монтираните судски постапки спроведени од СЈО и ОЈО, како и сите постапки поврзани со настаните од 27 април. „Главни причини и мотив за политичкиот прогон од СДСМ за лицата е заложбата за почитување и...

ВМРО-ДПМНЕ: Пресудата за Грујовски е партиско-политичка нарачка

Одлуката на судот нема никаква правна основа и е партиско-политичка нарачка која треба да го означи политичкиот прогон во Македонија, се вели во реакцијата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ по денешните пресуди за случајот „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство. - Ова е апсурден предмет со кој се обвинува за фалсификат, а се става на товар дека наводно биле уништени исправи со...

Зоран Божиновски го нарече судот „лудница“ и доби казна од 2.000 евра

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, на денешното рочиште во случајот кој се води против него за шпионажа, уцена и за изнуда, е казнет со парична казна од 2.000 евра поради непочитување на судот и непримерно однесување. „Не ви одговара тоа што го зборувам. Гладни сте за пари. Ова е лудница, не е судница. На 12 декември ќе...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...