fbpx
Таг: Полихимниа

таг: Полихимниа

Бројни награди за учениците од „Илија Николовски Луј“ на Меѓународниот фестивал „Полихимниа“

Денеска заврши Меѓународниот фестивал „Полихимниа“, кој деветти пат по ред годинава се одржа во Скопје. Млади музичари, студенти и професионалци од Македонија, секој со својот инструмент и во соодветна категорија, се натпреваруваа во конкуренција од нивни врсници од вкупно европски 10 земји. Верица Шотаровска, професорката по пијано од Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски Луј“, која заедно со нејзината колешка...

Концерт на „Полихимниа“ на 19 мај во Струмица

На 19 мај, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, со почеток од 19 часот, концерт ќе одржи квартетот „Полихимниа“ и Ана Митоска - сопран, со наслов „Luci et umbrae“ (Светлости и сенки). „Ова претставува метафора за дуалноста помеѓу светлината на зората и темнината на ноќта. Концертот е синтеза на дела од различни стилови и периоди, кои имаат различна...

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...