fbpx

Концерт на „Полихимниа“ на 19 мај во Струмица

Во квартетот настапуваат Николина Е. Тодоровска – флејта, Риана Рамиз – виолина, Маре Видевска – виолончело и Верица Шотаровска – пијано, кои се професорки во Државниот музичко балетски училишен центар „Илија Николовски – Луј“ од Скопје

-

На 19 мај, во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, со почеток од 19 часот, концерт ќе одржи квартетот „Полихимниа“ и Ана Митоска – сопран, со наслов „Luci et umbrae“ (Светлости и сенки).

„Ова претставува метафора за дуалноста помеѓу светлината на зората и темнината на ноќта. Концертот е синтеза на дела од различни стилови и периоди, кои имаат различна тонска боја и во нив се претставени различни емоции и теми кои го опфаќаат целиот спектар на човековата душа“, наведено е во соопштението на „Полихимниа“.

Квартет „Полихимниа“ е формиран во 2017 година. Тоа е идеја која се вроди при реализација на еден интересен проект „Професорите и учениците камерно музицираат“. Во квартетот настапуваат Николина Е. Тодоровска – флејта, Риана Рамиз – виолина, Маре Видевска – виолончело и Верица Шотаровска – пијано, кои се професорки во Државниот музичко балетски училишен центар „Илија Николовски – Луј“ од Скопје.

Ана Митоска – сопран, чиј репертоар се базира врз старите стилови на пеење и почетоците на белкантото, е препознатлива и по своите ангажмани како солист во театарска и филмска музика, како и источноцрковни напеви. Својата соработка со Квартет „Полихимниа“ ја започна во 2019 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...