fbpx
Таг: поетеса

таг: поетеса

Интервју со Магдалена Чапаровска: Јавноста за бездомните животни е поларизирана до бескрај

Магдалена Чапаровска / Фото: лична архива, се користи со дозвола
Магдалена Чапаровска е магистер по психологија, поетеса и писателка, која досега има издадено две збирки поезија „Еленот слуша виножито“ и „Скршен Аватар“. Исто така, таа е и ревносен активист за правата на животните и истовремено подолги години помага да се спасат и вдомат бездомни животни. Со неа зборуваме за нејзината работа како психолог, за нејзиното творештво и за активностите...

Кубанската поетеса Морехон испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите

Кубанската поетеса, Ненси Морехон, добитничка на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата во 2006 година, испрати порака со сочувство до настраданите во поплавите што го погодија Скопје и околината. Пораката, Морехон ја упати преку Струшките вечери на поезијата. „Драги пријатели, додека слушав вести, чув за природните катастрофи во Македонија, посебно во вашиот главен град Скопје, од каде сè уште...

Виолета Сековска со поетско-музички перформанс во Корча

Македонската поетеса Виолета Сековска, пред поголем број Македонци од регионот на Корча и на Мала Преспа, се претстави со својот поетско-музички перформанс „Со љубов за Македонија“. Настанот го организираше Македонскиот културен центар „Сонце“ од Корча, во градската библиотека „Тими Митко“ од овој албански град. Присутни беа и амбасадорот на Република Македонија во Република Албанија, Стојан Карајанов, претседателот на Светскиот македонски...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...