fbpx
Таг: починат

таг: починат

Непознат маж пронајден мртов во опожарена барака

Непознат маж бил пронајден мртов во барака во Кочани, која синоќа била зафатена од пожар, информираат од МВР. Според полициските информации, пожарот избувнал околу 23.40 часот, во лимена барака на улицата Охрдиска во Кочани, во која привремено престојувал 62-годишниот В.С., жител на градот. При гаснењето на пожарот од страна на Територијалната противпожарна единица Кочани, во бараката било пронајдено починато непознато...

Тројца бегалци починале од студ во кампот Морија на Лезбос

Бегалец утринава е пронајден мртoв во кампот Морија на Лезбос. Станува збор за момче на возраст меѓу 18 и 20 години, најверојатно од Пакистан, кое починало од премрзнување. Момчето е трета жртва од студот во бегалскиот камп Морија во Грција. Викендов од студ почина и 46-годишен бегалец од Сирија, а на 24 јануари од премрзнување почина и 20-годишно момче од...

Почина диригентот Саша Николовски-Ѓумар

На 50-годишна возраст, денеска почина Саша Николовски-Ѓумар, еден од најдобрите македонските диригенти. Тој беше роден во Битола во 1966 година. Факултетот за музичка уметност на отсекот за музичка теорија и педагогија го завршил како најдобар студент на генерацијата. За време на студиите, се запишал и на отсекот за композиција и за диригирање, на кој дипломирал со највисоки почести, диригирајќи ја Вердиевата...

Прилепчанец пронајден мртов на Божиќ

Во објектот на поранешно инфективно одделение на болницата во Прилеп, вчера е пронајдено починато лице, соопшти полицијата. Смртта била констатирана од страна на лекар од итната медицинска помош, а увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител и увидна екипа на прилепската полиција. Констатирано е дека најверојатно се работи за лицето П.М. (26) од Прилеп. По наредба на јавен обвинител над телото...

Старица починала во пожар во скопско Буковиќ

Осумдесет и тригодишната М.Б. вчера била пронајдена почината во изгорен кат од куќа во скопското село Буковиќ. Како што информира МВР, вчера во ЕИК–Скопје било пријавено дека во 13.25 часот во село Буковиќ од засега непознати причини избувнал пожар во куќа, сопственост на Р.Б. (49), при што целосно биле изгорени приземјето и катот, каде била неговата мајка М.Б., која била...

Русија: Убиството на амбасадорот е терористички напад

Убиството на рускиот амбасадор во Турција, Русија го окарактеризира како терористички напад. Портпаролката на Министерството за внатрешни работи, Марија Захарова, објави дека темата за нападот врз рускиот дипломат ќе биде поставена пред официјални лица во Советот за безбедност на Обединетите нации. Свое обраќање се очекува да има и рускиот претседател Владимир Путин. Турското министерство за внатрешни работи го зајакна обезбедувањето на руската...

Рускиот амбасадор во Турција им подлегна на повредите

Рускиот амбасадор во Турција, Андреи Карлов почина откако беше ранет со огнено оружје за време на изложбата „Русија во очите на Турците“, потврди руското министерство за надворешни работи. Мотивот на напаѓачот е непознат, но турските медиуми пишуваат дека извикувал „Ова е за Алепо“. Уште три други лица се ранети во нападот. Според пишувањата на медиумите, напаѓачот, маж во костум со вратоврска, со пиштол...

Битолчанец пронајден мртов во својот дом

Б.Д. (53) од Битола е пронајден мртов вчера попладне, околу 17 часот, во неговиот дом, соопшти полицијата. Доктор од итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство. Увид извршила екипа од СВР-Битола, а јавен обвинител наредил обдукција врз телото на починатиот.

Кичевец најден мртов со прострелна рана во главата

Синоќа, околу 20.15 часот, полициски службеници до паркирано возило на магистралниот пат Гостивар - Кичево, го нашле починат 63-годишниот М.З. од кичевското село Трпчин Дол. Како што информираат од полицијата, кичевецот имал прострелна рана на главата, нанесена од огнено оружје, а покрај неговот тело бил пронајден и пиштол. Увид на местото извршил јавен обвинител и екипа од полициската станица во Кичево....

Почина легендарниот хумористичар Емин Унџел

Вчера почина легендата на македонскиот хумор, Емин Унџел, препознатлив како Селим Селими. Голем дел од својот работен век Унџел го посвети на хумористичната легендарна радио-емисија „Хихирику“, што се емитуваше на Македонското радио.

Хрватски државјанин пронајден мртов во автомобил со скопски регистарски ознаки

Вчера околу 18.30 часот од страна на Итна медицинска помош било пријавено дека во Скопје на улица Орце Николов во автомобил „шкода“ со скопски регистерски ознаки бил пронајден починат хрватскиот државјанин Тихомир Ч.(49). По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Нов смртен случај од ебола во Сиера Леоне

Нов случај на починат од болеста ебола е регистриран во западно-африканската држава Сиера Леоне, официјално потврдиле официјални лица на земјата, само неколку часа откако Светската здравствена организација (СЗО) објави крај на епидемијата на ебола во Западна Африка, јавува „Би-Би-Си“. Сиера Леоне беше прогласена за слободна од вирусот на ебола на 7 ноември минатата година, а целиот регион беше прогласен за исчистен...

Жител на Дурачка Река се задушил од чад од пожар во својот дом

Вчера, околу 11.30 часот, во полициската станица во Крива Паланка било пријавено дека 50-годишниот Орце И. од селото Дурачка Река починал од задушување со чад, во пожар кој избувнал во неговиот дом. Како што информираат од полицијата, пожарот настанал кога од шпоретот на дрва се запалиле дел од кујнските елементи и облека. Увид на местото извршила екипа од надворешната канцеларија за...

Охриѓанец пронајден мртов во хотел „Гранит“

Во соба во хотелот „Гранит“ вчера наутро е пронајдено безживотното телото на 65-годишниот охриѓанец Владо Д. (65) од Охрид. Лекарска екипа констатирала дека кај починатиот нема траги на насилство. Увид на местото на настанот извршил јавен обвинител и увидина екипа од СВР-Охрид, а по наредба на обвинителот, телото на починатиот е предадено за обдукција.

Скопјанец пронајден мртов во својот стан

Педесет и деветгодишен скопјанец вчераутро бил пронајден мртов во својот стан на улицата Наум Чакаров, во населбата Ѓорче Петров. Според полицијата, безживотното тело на Илија Ц. вчера, околу 10 часот, го пронашла неговата сосетка М.Т. (46), која имала клуч од неговиот стан. Смртта била констатирана од лекар на итната медицинска помош. Увид на местото извршила екипа на Секторот за внатрешни работи...

МВР: Нема обдукција врз телото на Софески

По наредба на Јавен обвинител, врз телото на поранашниот воен разузнавач, Горан Софески (44) нема да се врши обдукција, информира денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Покрај ова, во информацијата во полицискиот билтен, пишува дека телото на Софески било најдено вчера (23 ноември), во 8.35 часот кај местото Бела вода, во атарот на кичевското село Раштани. „Смртта е констатирана од Итната...

Скопјанец се задушил во пожар во својот дом

Педесет и тригодишен скопјанец го загубил животот во пожар што вчераутро, во 7.20 часот, избувнал во неговата куќа во населбата Илинден, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, станува збор за Слободан Н., кој се задушил од чадот и починал. По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот било дадено за обдукција, а во тек е истрага што треба да ги утврди причините за...

Во Вашингтон почина поранешниот министер за информирање на Русија

Поранешниот руски министер за информирање, директор на компанијата „Газпром-медија“ и идејниот творец на ТВ-каналот „Раша тудеј“, Михаил Лесин, починал во Вашингтон на возраст од 58 години. Лесин починал по долга болест, а беживотното тело на рускиот бизнисмен и некогашен советник на рускиот претседател Владимир Путин, е пронајдено во четвртокот наутро, во хотелот „Дипон сркл“ во центарот на градот. Во петокот, член на...

Во сообраќајка кај гостиварското село Неготино едно лице го загуби животот

Во сообраќајна несреќа, загина 56-годишен жител од гостиварското село Неготино. Несреќата се случила попладнево, на излезот од Гостивар, во близина на Здуњски мост. Според портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски, се судриле автомобил марка „бе-ем-ве“ со гостиварски регистарски таблички и камион со приколка со тетовски таблички. Од ударот, на местото на несреќата починал возачот на автомобилот, а 36-годишниот жител на Тетово,...

Работник починал на градилиште во Скопје

Градежен работник денеска, околу пладне, починал на градилиште на улицата Филип Втори во Скопје. Информацијата за „Мета“ ја потврдија од Секторот за внатрешни работи Скопје, од каде велат дека станува збор за работникот Д.Д., кој бил на 48-годишна возраст. Според полицијата, на работникот, од засега непознати причини, му се слошило и по кратко време починал. Полициска екипа извршила увид на местото,...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...