fbpx
Таг: пироман

таг: пироман

Уапсен радовишанец кој подметнал пожар во зграда

Полициските службеници од Одделението за внатрешни работи вчера околу 13 часот, уапсиле 57-годишен радовишанец под сомнеж дека подметнал пожар во станбена зграда на булевар „Александар Македонски” во Радовиш. Од полицијата соопштуваат дека биле опожарени влезни врати од 8 станови, ходници и разводна табла за електрична енергија. Пожарот бил изгаснат по интервенција на Територијалната противпожарна полиција Радовиш, а увид на местото...

Полицијата го откри тинејџерот што предизвика пожар кај Мојанци и објави видео на ТикТок од потпалувањето

Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство - Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-годишниот малолетник од скопското село Мојанци поради предизвикување на пожарот на нискостеблеста шума и вегетација во близина на селото. Тој на 4 август на социјалната мрежа ТикТок објави видео како го потпалува пожарот. Фотографиите и видеата биле споделени на повеќе социјални мрежи,...

Бројот на жртвите во пожарот во Атика се искачи на 91

Бројката на загинати во огромниот пожар што минатата седмица ја зафати источна Атика, во близина на главниот град на Грција, Атина, се искачи на 91 загинато лице. Инаку, синоќа е уапсен маж на 65-годишна возраст, за кого грчката полиција има силни докази дека го предизвикал пожарот. Истражните органи собрале девет сведоштва што укажуваат на тоа дека овој 65-годишен е главниот осомничен...

На дело фатен пироман кој потпалил шума во Кривопаланечко

Полицијата вчера уапсила 29-годишен жител на кривопаланечкото село Габар, кого пожарникарите го пријавиле дека намерно предизвикувал пожар. Како што соопшти полицијата, вчера во Габар, околу 14.30 часот, бил уапсен Ж.С. Него пожарникари од Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, кои гаснеле пожар во тој предел, го виделе како потпалува оган, па пријавиле во Полициска станица Крива Паланка. Против пријавениот, по целосно расчистување...

Десет хектари шума изгореа во пожар во селото Луке, Кривопаланечко

Десет хектари шума вчера биле уништени во пожар во атарот на Кривопаланечкото село Луке. Во огнената стихија која избувнала околу 10 часот изгореле по неколку хектари борова, букова и багремова шума, нискостеблести растенија и мала површина со трева. Гасењето на пожарот траело цел ден, а во него учествувале екипи на територијалната противпожарна единица на Крива Паланка, од Јавното претпријатие „Македонски...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...