fbpx
Таг: опции

таг: опции

По повод 10 години постоење Инстаграм додаде нова опција за менување на логото

Една од најпопуларни социјални мрежи, Инстаграм слави 10 години постоење откако за првпат се појави на Ејпл маркетот на 6 октомври во 2010 година. „Како што еволуираше Инстаграм, покажавте дека постојат бесконечни можности како да се сподели светот околу нас. Вашата креативност, љубопитност и хумор нè туркаат напред, создавајќи ја иднината. Ајде да продолжиме!“, велат од Инстаграм. По повод роденденот, од...

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници. - Рокот за изградба на новиот објект ќе биде 3,5 години и дополнителна 1,5 година за реконструкција на постојната...

Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп смета дека не е време за разговори со Северна Кореја и дека сите опции се отворени за одбрана на САД и на нејзините сојузници. Трамп вчера телефонски разговарал со премиерите на Австралија и на Велика Британија, Малком Трнбул и Тереза Меј, за последната нуклеарна проба на Северна Кореја, соопшти денеска Белата куќа, јавуваат светските агенции. Претседателот на...

Ахмети го информирал и Данкан за можноста ДУИ да остане во опозиција

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба со британскиот државен министер за Европа и за Америка, Ален Данкан, меѓу другото, го информирал британскиот дипломат и за денешниот состанок на централното претседателство на партијата. Ахмети, како што соопштуваат од партијата, истакнал дека на состанокот ќе се разговара за можностите и за опциите на партијата, имајќи ги предвид изборните резултати, „вклучувајќи...

ВМРО-ДПМНЕ: Можеби и нема да одиме на избори, можеби ќе излеземе од Владата…

Во тек се интензивни - посредни и засега неплодни  - контакти меѓу партиите, кои ги координира меѓународната заедница преку амбасадорите во земјава за да може до задутре, кога истекува рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници, да се најде некакво решение за излез од политичката криза. Од опциите што се во игра, ниту една не е прифатлива за владејачката партија. - Ние...

„Твитер“ ќе ги блокира интернет-насилниците

Микроблог-платформата „Твитер“ воведе две нови правила и опции што треба да стават крај на порастот на вербалното насилство на социјалната мрежа. „Твитер“ ќе ги надгради своите правила на користење, со кои ќе се преземаат чекори не само за директни и специфични закани и за насилства врз други, туку и против оние кои промовираат насилство врз други. Со новите правила, „Твитер“ ќе може да...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...